Tarihi yapı cephe dokusunun farklı yöntemlerle üretilen nokta bulutları üzerinden otomatik tespit edilmesi
Automatic detection of the historical facade texture through point clouds produced by different methods
- Tez No: 670831
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ KARSLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Ülkemiz, birçok medeniyeti üzerinde barındırmış ve bu sayede çok sayıda kültürel varlığa sahip olmuştur. Keşfedilen veya keşfedilmeyi bekleyen bu kültürel varlıkların geleceğe aktarılması son derece önem arz etmektedir. Kültürel varlıklara ait mimari röleve çalışmalarında, geçmişte manuel yöntemler ile elde edilen ölçüler kullanılarak çizilen röleveler kullanılırken, günümüzde artık yersel ve havadan gerçekleştirilen fotogrametrik ve 3B alım teknikleri kullanımı yaygınlaşmıştır. Bu tez çalışmasında kültürel varlıkların korunması ve geleceğe aktarılması konusunda yapılacak mimari çalışmalardaki belgeleme işlemlerinde yersel lazer tarayıcı cihazında ±2 mm değer ile cm altı hassasiyetin elde edildiği ve 3B veri üretiminde taşınılması zor, hassas ve yüksek maliyet gerektiren cihazlar olduğu ancak ilk öncelikte seçilmesi gereken bir alet olduğu tespit edilmiştir. Yersel fotogrametri yöntemi ile elde edilen verilerin ±2 cm ve hava fotogrametrisi yöntemleri ile elde edilen verilerin ±10 cm doğruluğunda veri üretildiği, taşınılabilir ve düşük maliyet gerektiren cihazlar olduğu; ancak yüzey dokusu ve çevresel ışık faktörlerinden etkilenen bir yöntem olduğu ortaya çıkmıştır. Ancak İHA'ların hareket halinde fotoğraflama nedeniyle olası görüntü bozukluklarından dolayı yersel fotogrametriden sonra kullanılması tercih edilmesi gereken bir alet olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our country has hosted many civilizations and thus has a large number of cultural assets. It is extremely important to transfer these discovered or awaiting cultural assets to the future. In the past, the relays drawn using the measurements obtained by manual methods were used in the architectural relief studies of cultural assets, but now the use of local and airborne photogrammetric and 3D acquisition techniques has become widespread. In this thesis, it is a tool that has ± 2 mm and sub-cm accuracy in the terrestrial laser scanner device in the documentation processes in architectural studies to be carried out for the preservation of cultural assets and their transfer to the future, and it is a device that is difficult to carry, sensitive and requires high cost in 3D data production, but should be chosen first. It has been determined that. The data obtained by the terrestrial photogrammetry method are ± 2 cm and the data obtained by air photogrammetry methods are ± 10 cm accuracy, portable and lowcost devices; However, it has turned out to be a method affected by surface texture and environmental light factors. However, it has been concluded that UAVs are a preferred tool to be used after terrestrial photogrammetry due to possible image defects due to photographing in motion.