COVİD-19 pandemisi sürecinde toplumun bireysel sağlığı koruma hakkındaki bilgi düzeyleri ve farkındalıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of the community's knowledge levels and awareness on the protection of induvidual health during the COVID-19 pandemic process
- Tez No: 670852
- Danışmanlar: UZMAN MURAT ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: COVID-19 pandemi yönetimine katkı sağlaması amacıyla bireylerin, sağlığın korunması hakkındaki bilgi düzeylerinin ve davranışsal tepkilerinin ortaya konulması amaçlanmaktadır. Materyal ve Metod: Çalışma 15.10.2020-15.11.2020 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Kliniği, Esenler Aile Sağlığı Merkezine ayaktan başvuran toplam 311 olgu ile yapıldı. Sağlık Bakanlığı'nın pandemi sürecinde rehber niteliğinde yayımladığı COVID-19'dan korunma yolları ile ilgili kitapçık, broşür ve afişlerden yararlanarak hazırladığımız sorular ile sosyodemografik verileri içeren sorulardan oluşturduğumuz anket formları katılımcılara yüz yüze görüşme tekniğiyle uygulandı. İstatistiksel analizler için NCSS (Number Cruncher Statistical System) (Kaysville, Utah, USA) programı kullanıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodlar (ortalama, standart sapma, medyan, frekans, oran, minimum, maksimum) kullanıldı. Nicel verilerin normal dağılıma uygunlukları Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk testi ve grafiksel değerlendirmeler ile sınandı. Normal dağılım gösteren nicel verilerin iki grup karşılaştırmalarında Student t-testi kullanıldı. Normal dağılım gösteren üç ve üzeri grupların karşılaştırmalarında One-way Anova Test ve ikili karşılaştırmalarında Bonferroni test; normal dağılım göstermeyen üç ve üzeri grupların karşılaştırmalarında ise Kruskal Wallis test ve ikili karşılaştırmalarında Bonferroni Dunn test kullanıldı. Değişkenler arası ilişkilerin değerlendirilmesinde Pearson korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: In order to contribute to the COVID-19 pandemic management, it is aimed to reveal the knowledge levels and behavioral responses of individuals about health protection. Materials and Methods: The study was conducted among physicians between the dates 15.10.2020-15.11.2020 in Health Sciences University Istanbul Bağcılar Training and Research Hospital Clinic, Esenler Family Health Center with a total of 311 outpatients. Guidance from the pandemic process used by Health, a booklet on ways to protect against COVID-19, analysis forms from questions that were analyzed using detailed information and whose sociodemographic data were questioned were applied face-to-face with the person concerned.NCSS (Number Cruncher Statistical System) (Kaysville, Utah, USA) program was used for statistical analysis. Descriptive statistical methods (mean, standard deviation, median, frequency, ratio, minimum, maximum) were used while evaluating the study data. The conformity of the quantitative data to the normal distribution was tested with the Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk test and graphical evaluations. Student's t-test was used for two-group comparisons of normally distributed quantitative data. One-way Anova Test in comparisons of normally distributed groups of three or more, and Bonferroni test in pairwise comparisons; Kruskal Wallis test was used for comparisons of groups of three or more that did not show normal distribution, and Bonferroni Dunn test was used for pairwise comparisons. Pearson correlation analysis was used to evaluate the relationships between variables.