Doğal dil işleme ve kümeleme yöntemleri ile müşteri yorumlarının incelenmesi
Analysis of customer reviews by using natural language processing and clustering methods
- Tez No: 670906
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİH YUMUŞAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Alışverişte internet kullanımının artması ile birlikte metin içerikli müşteri incelemeleri her geçen gün artmaktadır. Müşteri incelemeleri, ürün alımlarında ve hizmet alımlarında dikkate alınmaktadır. Müşteri karar verme süreçlerinde etkili olan müşteri incelemeleri şirketler için oldukça önemlidir. Ürün satışlarına direk etkisi düşünüldüğünde, şirketler sosyal medya ve internet yorumlarını cevaplamak ve yönetmek için istihdam sağlamaktadır. Ayrıca, müşteri yorumları yanıltıcı veya yönlendirici de olabilmekte, çeşitli yazılımsal araçlar ile manipüle edilebilmektedir. Makine öğrenmesi kullanarak benzer yorumların tespit edilmesi amaçlanan bu tez çalışmasında, Türkiye otelleri ile ilgili otel yorumları Python programlama dilinde geliştirilen bir araç ile otomatik olarak toplanarak bir veri kümesi oluşturulmuştur. Oluşturulan veri kümesi metin kümeleme yöntemi kullanılarak tez çalışmasında açıklanan yöntemlerle tasniflenmiştir. Bu tasnif etmenin sonucunda, birbirine benzer olan birçok yorumun farklı zamanlarda ve farklı işletmeler için oluşturulduğu tespit edilmiş, benzerlikler tespit edilen kümeler ve farklı yorum örnekleri tablolar halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the increase of the internet usage in shopping, textual customer reviews are increasing day by day. Customer reviews are taken into consideration in product purchases and service purchases. Customer reviews, which are effective in customer decision-making processes, are critically important for companies. Given its direct impact on product sales, companies employ people to respond and manage the social media and the internet reviews. In addition, customer reviews can be misleading or directive, and can be manipulated with various software tools. In this thesis, it is aimed to identify similar customer reviews using the machine learning methods, The Turkish hotels with hotel reviews were collected with a tool developed in Python, and a data set has been created. The data set created was clustered using the methods explained in the thesis study using the text clustering methods. As a result of this clustering, it was realized that many similar reviews were created at different times and for different businesses. In order to visualize and examplify the results, clusters with similarities and different examples of reviews were presented in tables.