Güneş enerji panellerinde maksimum güç noktasının belirlenmesi
Determining of the maximum power point in solar energy panels
  1. Tez No: 670905
  2. Yazar: SHAHABULLAH AMIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKDAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Elektrik enerjisi insan yaşamında hayati bir role sahiptir ve her geçen gün elektrik enerjisine olan talep artmaktadır. Doğayı korumak ve enerji üretimini sürekli kılmak için enerji talebinin çevre dostu enerji kaynakları ile karşılanması gerekmektedir. Fotovoltaik (Photovoltaic, PV) sistemler, mevcut kaynakların elektrik enerjisine dönüştürülmesi çevresel etkileri azaltan dünyadaki elektrik enerjisi ihtiyaçlarının üstesinden gelmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Güneş enerjisi sistemlerini kullanarak elektrik enerjisini verimli bir şekilde üretmek için; sistem, çıkış gücünün maksimuma çıkarılacağı şekilde çalışmalıdır. Bu amaçla bu tez çalışmasında, DC enerji üreten sistemde en iyi sonucu elde etmek için DC-DC dönüştürücü topolojileri ve maksimum güç noktası takibi (Maximum Power Point Tracking, MPPT) algoritmaları kullanılmıştır. PV sisteminde en iyi sonucu elde etmek için en etkili yollardan biri olan ve yaygın olarak kullanılan MPP yöntemlerinden birisi çıkış voltajını dengelemektir. Bunu yapmak için DC-DC dönüştürücü, Yapay arı kolonisi, yapay sinir ağları, Genetik Algoritma, ve Öğretme-Öğrenmeye Dayalı Optimizasyon algoritmalarıyla birlikte bu tez çalışmasında kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Electrical energy has a vital role in human life and day-by-day the demand for electrical energy has been increased. Energy demand is need to be fulfilled by environmentally friendly energy sources in order to preserve nature and continuous energy production. PV systems are widely used to overcome electrical energy needs in the world whose conversion of available sources to electrical energy reduces environmental impacts. In order to produce electrical energy efficiently by using solar energy systems; the system must operate in a way that the output power should be maximized. For this purpose in this thesis work DC-DC converter topologies and MPPT algorithms are used to obtain the best result in DC energy-producing system, so for getting the best result in PV system one of the most effective way and widely used MPP (Maximum Power Point) method is to stable the output voltage, to do so DC-DC converter along with Artificial Bee Colony, Artificial Neural Networks, Genetic Algorithm, and Teaching Learning Based Optimization Algorithm are been used in this thesis work.