Optimal capacity allocation in electricity industry in accordance with renewable energy sources: The US case
Yenilenebilir enerji kaynaklarına göre elektrik endüstrisinde optimum kapasite tahsisi: ABD örneği
- Tez No: 670914
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SEVTAP KESTEL, DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGİ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Elektrik üretim maliyeti ve elektrik üretiminin çevresel etkileri, enerji planlamasında ana temalar arasında yer almaya devam etmektedir. Elektrik üretim teknolojisi ve enerji kaynağı seçimi, salınan sera gazları ve diğer atıklar yoluyla çevreyi etkiler. Amerika Birleşik Devletleri, dünyanın ikinci en büyük CO2 yayıcısı ve elektrik tüketicisidir. Bu tez, Amerika Birleşik Devletlerindeki elektrik enerjisi sektörünün 2022-2050 için optimal kapasite genişlemesini tahmin etmeyi amaçlamaktadır. Maliyet ve çevresel etkileri en aza indirmek için bulanık, çok amaçlı bir doğrusal program geliştirilmiştir. Duyarlılık analizlerinde, farklı politikaların ve fiyat evriminin optimal bileşimi nasıl değiştirebileceği gösterilmektedir. Daha sonra, yeni kapasite bileşiminin ve zımni üretimin elektrik ve emisyon maliyetleri üzerindeki etkileri incelenmektedir. Kapasite faktörlerinin doğrudan modellenmesinin anlamlı sonuçlar verdiği görülmüştür. Bu teze göre, yenilenebilir enerjinin 2050 yılına kadar 1100 GW'ın üzerinde kurulu kapasiteye ulaşması beklenmektedir. Bu, ortalama elektrik üretim maliyetini yüzde 70in üzerinde düşürmekte ve beklenen 2021 sonu seviyelerine kıyasla CO2 emisyonlarını yüzde 80'den fazla azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
Electricity generation cost and environmental effects of electricity generation continue to be among central themes in energy planning. The choice of electricity generation technology and energy source affect the environment through released greenhouse gases and other waste. United States is the worlds second-largest CO2 emitter and electricity consumer. This thesis aims to estimate the optimal capacity expansion of electric power sector in the United States for 2022-2050. We develop a fuzzy multi-objective linear program to minimize cost and environmental effects. In sensitivity analyses, we show how different policies and price evolution may alter the mix. Later on, we examine the effects of the new capacity mix and implied generation on the cost of electricity and emissions. We find that direct modeling of capacity factors give meaningful results. According to this thesis, renewable energy is expected to reach more than 1100 GW installed capacity by 2050. This reduces average cost of electricity generation by more than 70 percent and reduces CO2 emissions by more than 80 percent compared to expected end-2021 levels.