Deistik din eleştirisi ve Thomas Paine
Deistic critique of religion and Thomas Paine
- Tez No: 670949
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN TOPALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı on sekizinci yüzyıl Amerikan düşünürlerinden olan Thomas Paine'in Hristiyanlıkla ilgili düşüncelerini ele almak ve deizm temellendirmesini ortaya koymaktır. Çalışmada deizmin tanımına, tarihi gelişimine ve diğer inanç biçimleri arasındaki konumuna değinilmiştir. Thomas Paine'in Hristiyan öğretilerinde akla aykırı bularak reddettiği ögelere dair açıklamalara ayrıntılı olarak yer verilmiştir. Paine'e göre gerçek din konumundaki deizmin esasları ve onu oluşturan unsurlar incelenmiştir. Teistik bir bakışla deizmin imkânı, bu düşünce sisteminin tutarlılığı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to deal with the thoughts of Thomas Paine, one of the eighteenth century American thinkers, on Christianity and to reveal his grounding of deism. First of all, the definition of deism, its historical development and its position among other forms of belief were touched upon, and then the explanations about the elements that Thomas Paine dismissed in Christian teachings as contrary to reason were given in detail. According to Paine, the principles of deism, which is the true religion, and its constituent elements have been examined. With a theistic point of view, the possibility of deism and the consistency of this system of thought have been evaluated.