Ahiret konusu bağlamında kelam açısından deizme bir eleştiri
A criticism of deism in terms of theology in the context of the hereafter
- Tez No: 781674
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULAZİZ ARTIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Deizm anlayışı, laikleşme, sekülerleşme gibi nedenlerle ülkemizdeki gençler arasında hızlı bir yayılım süreci içerisine girmiştir. İslâm dini ile deizmin âhiret anlayışı arasında ciddi farklılıklar vardır. Çalışmamız, bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, İslâm dinindeki âhiret anlayışının aşama ve hedefleri hakkında genel bilgiler verilmiştir. Birinci Bölümde, İslâm dininin âhiret konusuna yer verilmiştir. İkinci Bölümde, deizm anlayışının tanımı, çeşitleri, ortaya çıkaran sebepleri ve tarihsel gelişimine değinilmiştir. Ardından Batıda, İslâm dünyasında ve Türkiye'deki deistik hareketleri ele alarak âhireti inkâr edenler hakkında ağırlıklı olarak İmam Mâturîdî'nin konuyla alakalı görüşlerine yer verilmiştir. Deizmin âhiret anlayışı, kelâm ilmi açısından akli temellendirmelerden yararlanılmış ve deizm âhiret anlayışının değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The understanding of deism has entered into a rapid spread process among the youth in our country due to reasons such as secularization and secularization. There are serious differences between the religion of Islam and Deism's understanding of the hereafter. Our study consists of an introduction and two parts. In the introduction, general information about the stages and goals of the understanding of the hereafter in Islam is given. In the first part, we have included the subject of the hereafter in Islam. In the scond part, the definition of the concept of Deism, its types, its causes and historical development are given. Afterwards, Imam Maturidi's views on the subject are given mainly about those who deny the hereafter by adressing the Deistic movements in the West, the Islamic world and Turkey. Deism's understanding of the hereafter and mental foundations in terms of the science of Kalam were used and the evaluation of the hereafter understanding of Deism was made