Hakan Günday romanlarında yeraltı edebiyatı unsurları
Underground literature elements in Hakan Günday novels
  1. Tez No: 670989
  2. Yazar: HÜSEYİN BAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHUTTİN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Yeraltı edebiyatı, Türk ve dünya edebiyatlarında tartışılan bir konudur. Öyle ki bu edebiyatın varlığı bile tartışmalara açıktır. Kimi edebi çevreler bu oluşumu yok sayarken; kimi edebi çevreler ise bu akımı gelip geçici olarak görmektedir. Bazı edebi çevreler ise yeraltı edebiyatının ne olduğuyla ilgilenerek ona bilimsel vasıf kazandırmayı amaçlamaktadır. Bu yüzden de bu edebi akımın başlangıcı veya oluşum süreci herkesçe farklı değerlendirilebilmektedir. Bu tezin yazılma amacı da yeraltı edebiyatının tanımı ve algılanış biçimleri hakkında genel bir bilgi vermek, yeraltı edebiyatına özgü kavramları açıklamak, bu anlayışa özgü nitelikleri bünyesinde barındıran eserler kaleme alan Hakan Günday'ın romanlarını bu bağlamda incelemektir. İncelemeye konu olan sekiz roman Kinyas ve Kayra, Zargana, Piç, Malafa, Azil, Ziyan, Az ve Daha'dır. Eserler, belirli bir sistem içerisinde ele alınarak çözümlenmeye çalışılmıştır. Bu yöntemler sonucunda elde edilen bulgular, bölümler halinde yazılarak tez, üç ana bölüme ayrılmış; ilk bölümde yeraltı edebiyatı olgusu incelenmiş, ikinci bölümde Hakan Günday tarafından yazılan eserler değerlendirilmiş ve üçüncü bölümde ise bu eserlerdeki yeraltı unsurları tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Underground Literature is a quite controversial topic in Turkish and World literature. Such that even the existence of this literature is open to debate. While some literary circles ignore this formation, some literary circles consider to be temporary. On the other hand, in some literary circles aims at providing scientific qualifications this understanding by dealing with what is. Therefore, the beginning or formation process of this literary movement can be evaluated differently by everyone. The purpose of creating this thesis is to make a compilation about the definition and perception forms of Underground Literature, to explain the concepts specific to Underground Literature, to examine the novels of Hakan Günday, who wrote works containing the qualities unique to this understanding. There are eight novels that are subject to the study. These novels; Kinyas and Kayra, Zargana, Piç, Malafa, Azil, Ziyan, Az and Daha. The works have been evaluated to based on the examination methods of novel that is written academically. As a result of these methods, the findings obtained are written in sections. The thesis is divided into three main parts and the first part is investigated the phenomenon of underground literature. In the second section, the works written by Hakan Günday is evaluated. In the third section, the underground elements that is inside in these works is tried to be detected.