Franz Babinger'in (1891-1967) Osmanlı tarihçiliğine özgün katkıları
Franz Babinger's (1891-1967) original contributions to Ottoman historiography
- Tez No: 670999
- Danışmanlar: PROF. DR. EYUP BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
İslam Tarihi, geçmişte batılı bilim insanlarının ilgi odaklarından biri olmuştur. Özellikle Osmanlı tarihi çok kez incelenmiş, farklı araştırma ve çalışmalar ortaya konmuştur. Alana katkı sağlayan önemli isimlerden biri de Franz Babinger'dir. Franz Babinger, Fatih Sultan Mehmet ve Zamanı ile Osmanlı Tarih Yazarları ve Eserleri isimli çalışmalarıyla Türkiye'de tanınan bir tarihçidir. Çarpıcı iddialar ortaya atmış olan Alman oryantalist, farklı eleştirilere maruz kalmıştır. Bu çalışmada, Franz Babinger'in eserleri incelenerek onun akademik yeterliliklerini, bilimsel çalışma yöntemini ve kullanmış olduğu kaynaklarını ortaya koyduk. Aynı zamanda, tüm bu değerlendirmeler neticesinde Osmanlı tarihindeki yerini ve özgün katkılarını değerlendirdik. Çalışma, giriş, birinci bölüm, ikinci bölüm, üçüncü bölüm ve sonuç kısımlarından oluşmaktadır. Birinci bölümde, tespit edebildiğimiz kadarıyla Babinger'in biyografisi aktarılmıştır. İkinci bölümde ise, ulaşabildiğimiz 20 eserini içerik, üslup-metod ve kaynakları açısından inceledik. Çalışmanın son bölümünde ise, Babinger'in eserlerinden yola çıkarak, Osmanlı tarihçiliğine yapmış olduğu katkıları, Osmanlı tarihindeki değeri ve önemi tartışılmıştır. Sonuç kısmında ise, konu ile ilgili düzenlediğimiz hipotezler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Islamic History has been a significant study matter for centuries by western scholars. Especially, the studies intensifying on the history of the Ottoman Empire have been cumulatively developed and as a result of this accumulation of knowledge, many different and notable researches were done. One of those who contributed to Ottoman History is Franz Babinger, a famous Western historian remembered with his famous studies that are titled Mehmed the Conqueror and His Time and Historians of the Ottoman Empire and Their Works. Being a German Orientalist, historian Babinger put many brilliant claims and new approaches to Ottoman History, so he was subjected to serious criticism by many scholars. Therefore, in this thesis, Babinger's academic qualifications and abilities and the sources that he used were sophisticated in the light of his works. Meanwhile, it is not neglected to assert a general evaluation of his significance and contributions to the history of the Ottoman Empire. This thesis consists of several chapters starting with the introduction part and following three main chapters. It is not forgotten to write another separated chapter for concluding remarks. Basically, the first chapter was devoted to Babinger's bio. Then, in the second chapter, twenty works of Babinger were examined in the manner of their methodologies and main sources that Franz Babinger used during the process of these works.