Finansal araçlara ilişkin raporlama esasları ve uluslararası finansal raporlama standartlarına uyum düzeyinin ölçülmesi: Bıst 100 ve ftse 100 reel sektör karşılaştırması
Principles of reporting regarding to financial instruments and measuring the level of compliance with international financial reporting standards: Bist 100 and ftse 100 real sector comparison
  1. Tez No: 670998
  2. Yazar: NESİL İŞBİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ZAİF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın amacı, finansal araçlara ilişkin raporlama esaslarına uyum düzeyinin belirlenmesi ve uyum düzeyine etki eden faktörlerin araştırılmasıdır. Çalışmada BIST 100 ve FTSE 100 endekslerinde işlem gören ve reel sektörde faaliyet gösteren toplam 134 işletmenin finansal tablo ve dipnotları incelenmiş ve elde edilen verilere regresyon analizi uygulanmıştır. Veri seti olarak“IFRS 9: Finansal Araçlar Standardı”nın zorunlu uygulamasının başladığı ilk yıl olan 2018 yılı finansal raporları ve dipnotları kullanılmıştır. Uyum düzeyleri üzerinde etkisi olduğu düşünülen“işletmenin; büyüklüğü, çokulusluluk düzeyi, finansal kaldıraç oranı, halka açıklık oranı, dört büyük denetim firması tarafından denetlenmesi ve birden fazla piyasada işlem görmesi”faktörleri irdelenmiştir. Ayrıca, farklı muhasebe kültürüne sahip iki ülke olan Türkiye ve İngiltere'nin uyum düzeyleri karşılaştırılmıştır. BIST 100 ve FTSE 100 veri setlerinin her ikisinde de“işletmenin büyüklüğü”faktörünün uyum düzeyi ile önemli ölçüde ilişkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the level of compliance with reporting principles related to financial instruments and to investigate the factors that affect the compliance level. In the study, the financial statements and notes of 134 companies that traded in BIST 100 and FTSE 100 indices and operate in the real sector have been examined. As the data set, the financial reports and notes of the year 2018, which is the first year of the mandatory application of“IFRS 9: Financial Instruments Standard”, have been taken into account. Factors thought to have an effect on the level of compliance,“business; size, multinationality level, financial leverage ratio, free float ratio, being audited by four big audit firms and trading in more than one market”have been scrutinized. In addition, the compliance level of two countries, Turkey and the UK, have different accounting cultures has been compared. The data has been analyzed by using regression method. In both BIST 100 and FTSE 100 data sets, it has been determined that the factor of“business size”is significantly related to the level of compliance.