Sanicula europea l. ekstrelerinin 'PAGE' tekniği ile analizleri
The Analysis of Sanicula europea l. samples with 'PAGE' method
- Tez No: 67100
- Danışmanlar: PROF. DR. AVNİ KURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Doğu Karadeniz (Arhavi) Bölgesi'nden toplanan Sanicula europaea L. bitkisinin değişik kısımlarının protein içeriği saptanmaya çalışıldı. Bu amaçla, bitkinin tohumlan ve yapraklarının bir kısmı gölgede, oda temparatüründe kurutularak kullanıldı. Yine -22 °C'da saklanan taze yaprak ve rizomlardan da protein ekstreleri hazırlandı. Sanicula bitldsinin protein içeriği; Alkali-Üre SDS-Poliakrilamid Jel Elektroforezi, üre içermeyen Denature Jel Elektroforezi ve Doğal Jel Elektroforezi olmak üzere üç farklı yöntem ile belirlenmeye çalışılmıştır. Sanicula bitkisinin protein bantlarının belirlenmesi amacıyla ise Coomassie ve Gümüş Boyama Yöntemleri kullanıldı. Sanicula proteinlerinin PAGE tekniği ile anahzlerinin gerçekleştirildiği bu çalışmada, bitkisel proteinlerin PAGE analizlerinde pek rastlanılmayan“smear”oluşumu sorunu ile karşılaşıldı. Buna rağmen özellikle 8 tane tohum proteini, 9 tane yaprak proteini (7 'si taze yaprak, 2 'si kuru yaprak proteini) ve 5 tane taze rizom proteininin molekül ağırlığının belirlenmesinde başarı kaydedildi. II
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work it is attenpted to discover the protein content of Sanicula europaea L. plant collected in Eastern Black Sea (Arhavi) region. For this aim, some partsof the seeds of and the leaves of the plant were dried in the shade in room temparature. Again from fresh leaves and risomes which are kept in -22 °C protein samples are prepared. The content of protein in Sanicula plant is checked with three different methods called Alchali-Ure SDS Polyacrilamid Jel Elektroforez, ure free Denature Jel Elektroforez and Natural Jel Elektroforez. To discover the bands containing protein in Sanicula Coomaise and Silver Painting Methods are used. In this work where the analysis of Sanicula proteins are realised with PAGE technique,“smear”which is not come across in the PAGE analysis of plant proteins, is seen. Despite this, it is succesful in estimating the molecule wieght of 8 pieces of seet protein, 9 pieces of leaves protein (7 fresh leaf, 2 dry leaves protein) and 5 fresh risom proteins. EI