Su üstü ultraviole (UV) ışınları ile koliform bakterilerinin inaktivasyon ve fotorealitivasyonunun (Dezenfeksiyon etkinliğinin) araştırılması
- Tez No: 67101
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET SAVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Bu çalışmada kimyasal dezenfeksiyon yöntemlerine alternatif fiziksel bir yöntem olan UV ışınlan ile dezenfeksiyon üzerinde çalışılmıştır.Kimyasal dezenfekte yöntemlerinin sakıncalarının görülmesi ile hızla gelişen UV ışınlan ile dezenfeksiyon metodu ülkemizde de evsel arıtma nitelikli olarak kullanılmaktadır. UV lambasının su içine daldırılarak yapılan alışılmış diğer arıtma sistemlerinden farklı olarak, bu çalışmada kullanılan reaktör tipleri tepsi tipi su üstü UV reaktörleridir. Çalışmanın 1. bölümünde, UV ışınlan ile dezenfeksiyon yönetiminin tarihi gelişiminden ve günümüzdeki uygulanış şekillerinden bahsedilmiştir. Çalışmanın 2. bölümünde, UV ışınlan hakkında bilgi verilmiş, UV'nin diğer dezenfekte yöntemlerine göre avantaj ve dezavantajlarından, UV'nin bakterileri nasıl inaktiv hale getirdiklerinden ve fotoreaktivasyondan bahsedilmiştir. Çalışmanın 3. bölümünde, UV ile dezenfekte işletmesinin esasları üzerinde durularak her bir parametre için ayrı ayrı bilgi verilmiştir. Çalışmanın 4. bölümünde, deney parametrelerinin tespiti konusuna değinilmiş, her bir deney parametresi hakkında ayrı ayrı bilgi verilerek bu çalışmada kullanılan parametreler verilmiştir. Çalışmanın 5. bölümünde, yapılan deneysel çalışmalar hakkında bilgi verilerek deneyde kullanılan yöntem ve düzenekler tanıtılmıştır. Çalışmanın 6. bölümünde, yapılan deneysel çalışmama hangi parametreleri göz önüne alarak yorumlandığından bahsedilmiş ve bulunan sonuçlar daha önce yapılan benzer çalışmalar ile tutarlılık gösterip göstermedikleri ortaya konulmuştur. Son olarak da bu çalışmada ortaya konulan iddialar ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the effect of UV radiation which is an alternative method to chemical disinfection methods on the inactivation and photoreactivation of total coliforms bacteria was investigated. Recent evidence has suggested that chemical disinfection methods have disadvantages so the use of UV radiation for disinfecting on our country has been developing rapidly. The use of UV radiation for drinking water disinfection to use of the other chemical disinfectants have a lot of advantages. Some of them are that there is no risk of the formation of toxic by-products, excellent disinfection performance with bacteria and viruses and short contact times required to inactivate bacteria and viruses. In this study, the types of reactors are different from other studies. Two different types of UV reactors were used. Each UV reactors preceded by an inlet box and followed by a weir box. 15 W and 30 W low pressure mercury vapor lamps were employed in UV reactor 1 and 2, respectively. The lamp were centered upper the surface of the water in the each reactor and oriented parallel to the water flow. The reactor 1 was operated at three different flow rates, with 0.025 L/s, 0.091 L/s and 0.125 L/s and reactor 2 was operated at two different flow rates, with 0.025 L/s and 0.09 lL/s. The coliform bacteria were isolated from domestic waste water. In this study syntetic tap water prepared in laboratuary were used. After inactivation of the bacteria, it was allowed to exposure to photoreactivation light in sun light for 1 hour. The membrane filter technique was used to enumerate total coliform bacteria according to Standard Methods. At the end of the study it was observed that to obtain the best inactivation effect the flow rate of the reactor should be the minimum(0.025L/s) and the height of the water in reactor should be 1 cm. In addition, it was observed that sun light and temperature has very important effect on photoreactivation.