Kendine fiziksel zarar verme eyleminde bulunan erkek ergenlerde özdeşim problematiğinin sembolizasyon kapasitesine etkisinin projektif testlerle incelenmesi
Evaluation of the effects of the paternal function and identification to symbolization capacity in selfmutilating male adolescents through projective tests
- Tez No: 671021
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BENGİ PİRİM DÜŞGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, kendine fiziksel zarar verme eyleminde bulunan ve bulunmayan erkek ergenlerde baba işlevi, üst benlik gelişimi ve özdeşim problematiğinin sembolizasyon kapasitesine etkisi arasındaki farkların projektif testler aracılığıyla incelenmesidir. Kendine fiziksel zarar verme davranışı ölüm niyeti olmaksızın tekrar tekrar vücudun yüzeyinde derin olmayan fakat acı veren yaralar açılması eylemi olarak tanımlanmaktadır. Kendine fiziksel zarar verme davranışında bulunurken çeşitli yollar tercih edilebilmektedir. Bu yollardan en yaygın tercih edileni bedene kesi yoluyla zarar vermedir. Bu çalışmada bedene kesi yoluyla zarar veren 15-20 yaş arasındaki 12 erkek ergen ve zarar verme davranışında bulunmayan 8 erkek ergen arasındaki farklılıklar projektif yöntemler aracılığıyla incelenmiştir. Kendine fiziksel zarar verme eyleminde bulunan katılımcılara Maltepe Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu vasıtasıyla; kendine fiziksel zarar verme eyleminde bulunmayan katılımcılara ise kartopu yöntemiyle ulaşılmıştır. Katılımcılara yarı-yapılandırılmış psikanalitik öngörüşme sonrası Rorschach Testi ve TAT uygulanmış olup, bu malzemeler, Fransız Okulu'na özgü içerik analiziyle değerlendirilmiştir. Çalışmanın bulgularına göre, kendine fiziksel zarar verme eyleminde bulunan ergenlerin baba işlevini içselleştirmekte güçlük yaşadıkları ve üst benlik işlevlerinin yetersiz olduğu görülmüştür. Bununla birlikte bu ergenlerin özdeşim kurma güçlüğü yaşadıkları ve bu yetersiz işlevlerin sembolizasyon kapasitesini etkilediği çalışmanın bulguları arasındadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the differences between the effects of paternal function, süper ego development and identification problematics on symbolization capacity in male adolescents who act self harming physicially and non self harming group through projective tests. Behaviour of physical self harm is defined as the act of injury of oneself deliberately without a suicidal intention. Various ways can be preferred while self harming. The most common of these methods is to injure the skin through incision. In this study, the differences between 12 male adolescents at ages of 15-20 who injured the skin through incisions and 8 male adolescents who did not engage in self harming behavior were examined through projective methods. The group of self harming physicially has been reached through Maltepe Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu (Maltepe Juvenile Detention Center) and to reach non-self harming group, snowball sampling has been used. After semi-structered psychoanalytically oriented interview, Rorschach Test and TAT have been carried out to volunteered attendees. Test results have been evaluated and interpreted in the light of French School. Findings of content analyses indicate that adolescents who have self behaving behavior have difficulties internalizing the paternal function and süper ego functions are insufficient. However, it was observed that these adolescents have difficulties to identification problem and these insufficient functions affect their symbolization capacity.