Green synthesis of metallic nanoparticles by using Usnea subfloridana, Pseudevernia furfuracea, Bryoria fuscescens, Cladonia rangiferina, Peltigera praetextata extracts and evaluation of their antimicrobial activities
Metalik nanoparçacıkların kullanılarak yeşil sentezi: Usnea subfloridana, Pseudevernia furfuracea, Bryoria fuscescens, Cladonia rangiferina, Peltigera praetextata ekstraktları ve antimikrobiyal aktivitelerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 671050
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÖKHAN HALICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Nanopartiküllerin mikroorganizmalar tarafından biyosentezi, yeşil ve çevre dostu bir teknolojidir. Metalik nanopartiküllerin sentezi için çeşitli mikroorganizmalar kullanılmaktadır. Nanopartikül üretmek için kimyasal ve fiziksel yöntemlerin yerini alabilir. Bu çalışmada, Bryoria fuscescens, Cladonia rangiferina, Pesudevernia furfuracea, Peltigera praetextata ve Usnea subfloridana gibi liken türlerinin ekstraktlarını kullanarak Ag, ZnO ve Fe2O3 nanopartiküllerini sentezledik ve karakterize ettik. Nanopartiküllerin morfolojisi ve kristalliği UV-Görünür spektroskopi, Zeta potansiyeli, Dinamik ışık saçılımı (DLS), Enerji Dağıtıcı X-ışını (EDX), Fourier Dönüşümü Kızılötesi spektroskopisi (FT-IR) ve Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ile araştırıldı. Bu çalışmanın ikinci kısmı, bir Gram-pozitif bakteri: Staphylococcus aureus ve iki Gram-negatif bakteri: Escherichia coli (ATCC 25922) ve Aeromonas hydrophila (ATCC 7966) 'ye karşı Minimum İnhibitör Konsantrasyonunun (MIC) belirlenmesi etrafında ifade edilmiştir. 24 oyuklu mikroplakada sıvı mikrodilüsyon tekniği. Peltigera praetextata ekstraktları Ag NP bazlı, sırasıyla 6.25 µg / ml 1.6 µg / ml ve 3.12 µg / ml'de A.hydrophilia, E. coli ve S. aureus inhibisyonunu gösteren diğer liken türleri arasında en etkili olanıdır.
Özet (Çeviri)
Biosynthesis of nanoparticles by microorganisms is a green and eco-friendly technology. Various microorganisms are used for the synthesis of metallic nanoparticles. It could be a replacement for chemical and physical methods to produce nanoparticles. In this study, we synthesized and characterized Ag, ZnO, and Fe2O3 nanoparticles using extracts of lichen species such as Bryoria fuscescens, Cladonia rangiferina, Pesudevernia furfuracea, Peltigera praetextata, and Usnea subfloridana. The morphology and crystallinity of nanoparticles were investigated by UV-Visible spectroscopy, Zeta potential, Dynamic light scattering (DLS), Energy Dispersive X-ray (EDX), Fourier Transform Infrared spectroscopy (FT-IR) and Scanning Electron Microscope (SEM). The second part of this study was articulated around the determination of their Minimum Inhibitory Concentration (MIC) against one Gram-positive bacteria: Staphylococcus aureus, and two Gram-negative bacteria: Escherichia coli (ATCC 25922) and Aeromonas hydrophila (ATCC 7966) using broth microdilution technique in 24 wells-microplate. Peltigera praetextata extracts Ag NP based, was the most effective amongst the other lichen species showing inhibition of A. hydrophilia, E. coli and S. aureus at 6.25 µg/ml 1.6 µg/ml and 3.12µg/ml, respectively.