Ağır metal birikimi yapan bitkilerin kullanımı ile metalik nanopartikül sentezi, karakterizasyonu ve uygulama alanlarının araştırılması
Synthesis, characterization and research of application fields of metallic nanoparticles by using heavy metal accumulating plants
- Tez No: 960153
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA ÖZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tez çalışmasında, Cupressus sempervirens (Akdeniz servisi ağacı) biyokütlesi kullanılarak yeşil yöntemle malzeme sentezi, malzemenin karakterizasyonu ve potansiyel uygulama alanları incelenmiştir. Öncelikle, biyokütleden malzeme üretimi için uygulanan işlemde biyokütle ısıl işlemle yakılmış ve ardından asidik bir çözeltisi hazırlanmıştır. ICP elementel analizine göre, çözeltide 216.460 mg/L (ppm) demir bulunmuş, ayrıca külde de yüksek miktarda demir tespit edilmiştir. Kül ve asidik çözelti analiz verilerinden hareketle demir içerikli malzemenin üretimi için bir mekanizma önerilmiştir. Çalışmada üretilen yaklaşık 13–26 nm boyutlarındaki malzeme (Bio-FeNPs), XRD, SEM, TEM, EDX, TGA, DTA, DSC, FTIR ve BET analiz yöntemleri ile karakterize edilmiştir. Bio-FeNPs malzemesi, atık ay çiçek kızartma yağından biyodizel üretimi çalışmalarında katalizör olarak kullanılmış optimum biyodizel üretim koşulları katalizör/yağ oranı için 1/500 (w/v), alkol/yağ oranı için 1/2 (v/v) ve sıcaklık için 50 °C olarak belirlenmiştir. Çalışmada önerilen mekanizma ile üretilen Bio-FeNPs, peroksidaz benzeri katalizör olarak H₂O₂'nin kolorimetrik tespiti için kullanılmış; tespit sınırı (LOD) 0.668 μM olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the synthesis, characterization, and potential application of green materials using Cupressus sempervirens (Mediterranean cypress) biomass. Initially, the biomass was combusted using a thermal treatment process, followed by the preparation of an acidic solution. According to ICP elemental analysis, 216,460 mg/L (ppm) of iron was found in the solution, and high levels of iron were also detected in the ash. Based on the ash and acidic solution analysis data, a mechanism for the production of the iron-containing material is proposed. The material produced in the study (Bio-FeNPs) with dimensions of approximately 13–26 nm was characterized by XRD, SEM, TEM, EDX, TGA, DTA, DSC, FTIR and BET analysis methods. Bio-FeNPs material was used as a catalyst in biodiesel production studies from waste sunflower frying oil and the optimum biodiesel production conditions were determined as 1/500 (w/v) for catalyst/oil ratio, 1/2 (v/v) for alcohol/oil ratio and 50 °C for temperature. Bio-FeNPs produced with the proposed mechanism in the study were used for the colorimetric determination of H₂O₂ as a peroxidase-like catalyst; the limit of detection (LOD) was calculated as 0.668 μM.