The importance of human factor for marketing in the future
İnsan faktörünün gelecekteki pazarlamada önemi
- Tez No: 671068
- Danışmanlar: DR. KAZIM SELÇUK TUZCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günden güne birçok alanda gelişen teknoloji, gelişmiş ülkeler tarafından ortak projeler ile de desteklenmektedir. Teknoloji birçok alanda insanların hayatlarını kolaylaştırmayı hedeflemiştir. Bundan dolayı hızla her alanda geliştirilmeye devam edilmektedir. Bu alanlardan en önemlilerinden biri pazarlamadır. Teknoloji, pazarlamada önemli ilerleme kaydetti. Geçmişte pazarlamada insanların üzerine yapılan araştırmalar teknoloji ile çok daha kolay ve kesin sonuçlarla yapılmaya başlandı. Pazarlamada karar verme ve yaratıcılık insan faktörünün önemli olduğunu gösterse de insanlar bu konularda teknoloji yardımıyla çok daha iyi sonuçlar elde edebilirler. Yapay zeka, nesnelerin interneti, makine öğrenimi gibi birçok teknoloji aracı ile kişilerin bilgileri kolaylıkla elde edilebilir ve pazarlamada kullanılabilir ve bunların yardımıyla pazarlama stratejisi, pazarlama yönetimi, iletişim gibi konularda doğru hedefler ve taktikler belirlenebilir.
Özet (Çeviri)
Technology that develops day by day in many fields is also supported by developed countries with joint projects. Technology has aimed to make people's lives easier in many areas. Therefore, it continues to be developed rapidly in every field. One of the most important of these areas is marketing. Technology has made significant progress in marketing. In the past, research on people in marketing has begun to be done with technology much easier and with precise results. Although decision making and creativity in marketing show that the human factor is important, people can achieve much better results with the help of technology in these matters. With many technology tools such as artificial intelligence (AI), internet of things (IoT), machine learning, people's information can be easily obtained and used in marketing and with the help of these, the right targets and tactics can be determined in subjects such as marketing strategy, marketing management, communication.