Vakfıkebir (Trabzon) ilçesinin fiziksel veriye dayalı coğrafi bilgi sistemleri tabanlı heyelan duyarlılık değerlendirmesi
Physical data and based geographic information systems based landslide susceptiplity assessment of Vakfikebir (Trabzon) district
- Tez No: 671073
- Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Ülkemizde özellikle Karadeniz Bölgesi'nde heyelanların çok yaygın olarak meydana geldiği bilinmektedir. Bu konunun ayrıntılı olarak incelenerek, insan ve yaşam olanakları üzerinde yarattığı olumsuz etkileri en aza indirgemek için kalıcı çözümler üretmesi zorunlu hale gelmektedir. Bu çalışmada, Vakfıkebir (Trabzon) ilçesinin heyelan duyarlılık analizi gerçekleştirilmiştir. Vakfıkebir ve çevresinin 1:25.000 ölçekli jeoloji haritası MTA Genel Müdürlüğü'nden elde edilmiştir. Bölgede meydana gelen aşırı ve şiddetli yağışlardan dolayı özellikle yüksek derecede ve tamamen ayrışmış kayaçlardan türeyen kalıntı(rezüdiel) toprak zeminlerde çok sayıda heyelan meydana gelmiştir. İnceleme alanında meydana gelen heyelanlara ait envanter haritası, GoogleEarth çok zamanlı görüntüleme olanağı kullanılarak MTA Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Türkiye Ulusal Heyelan Envanter haritasından yararlanılarak hazırlanmıştır. İnceleme alanında yüzeylenen kalıntı toprak zeminlerden alınan numuneler üzerinde yapılmış fiziksek ve mekanik deney verilerinden de yararlanılarak SINMAP (Stability Index Mapping) matematiksek modeli kullanılarak fiziksel veriye dayalı heyelan duyarlılık haritası üretilmiştir. Ayrıca yapılan çalışmalarla birlikte olasılıksal yöntemler içerisinde kabul edilen Frekans Oranı (FR) ve Entropi Endeksi (EE) yöntemleri kullanılarak da heyelan duyarlılık haritaları üretilmiştir. Bu duyarlılık haritalarında, çok az duyarlı, az duyarlı, orta duyarlı yüksek duyarlı ve çok yüksek duyarlı olmak üzere beş farklı duyarlılık alanı belirlenmiştir. Üretilen heyelan duyarlılık haritalarının doğruluk değerlendirmeleri ve birbirleriyle karşılaştırmaları gerçekleştirilerek yapılan kestirim değerlendirmeleri irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that landslides are very common in our country, especially in the Black Sea Region. By examining this issue in detail, it becomes necessary to produce permanent solutions in order to minimize the negative effects on human and life possibilities. In this study, landslide susceptibility analysis of Vakfıkebir (Trabzon) district was carried out. 1: 25.000 scaled geology map of Vakfıkebir and its surroundings was obtained from MTA General Directorate. Due to the excessive and heavy rainfalls in the region, many landslides have occurred on the residual soil soils, especially derived from the highly and completely weathered rocks. Inventory of the study area map landslides, much time has been prepared GoogleEarth prepared by the MTA using benefiting from Turkey's National Landslide Inventory map display options. A landslide susceptibility map based on physical data was produced by using the SINMAP (Stability Index Mapping) mathematical model, using the physical and mechanical test data made on samples taken from the residual soil soils surfaced in the study area. In addition, with the studies carried out, landslide susceptibility maps were produced using the Frequency Ratio (FR) and Entropy Index (EE) methods, which are accepted as probabilistic methods. In these sensitivity maps, five different sensitivity areas were determined as very low sensitivity, low sensitivity, medium sensitivity, high sensitivity and very high sensitivity. The accuracy evaluations and comparisons of the produced landslide susceptibility maps were examined and the estimation evaluations made were examined.