Aktif iş yaşamı olan kişilerde bağlanma stilleri ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkinin incelenmesi
Relationship between attachment styles and organizational commitment in individuals with active work life
- Tez No: 671102
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE MAMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmada, aktif iş yaşamı olan bireylerde bağlanma stilleri ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmaya aktif çalışma yaşamı olan 184 kadın, 198 erkek, toplam 382 katılımcı katılmıştır. Veriler, Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği, Örgütsel Bağlılık Ölçeği ve Demografik Bilgi Formu kullanılarak elde edilmiştir. Analiz sonuçlarında, anlamlı düzeyde, güvenli bağlanma ve örgütsel bağlılık arasında pozitif yönde bir ilişki, kaçınan bağlanma ve örgütsel bağlılık arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki, kaygılı- kararsız bağlanma stili ve örgütsel bağlılık arasında anlamlı bir ilişki olmadığı görülmüştür. Araştırma bulguları ilgili literatür içerisinde tartışılmıştır ve ileride yapılacak olan araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between attachment styles and organizational commitment was investigated in individuals with active work life. The sample of the study consists of 382 participants, 184 female, and 198 male, who have active work life. The data obtained by using the Three Dimensional Attachment Style Scale, Organizational Commitment Scale, and Demographic Information Form. According to results, a significant positive correlation between secure attachment and organizational commitment and a significant negative correlation between avoidant attachment and organizational commitment were found. There was no statistically significant correlation between anxious-indecisive attachment style and organizational commitment. The research findings were discussed in the relevant literature and suggestions for future research were presented.