Hasılat paylaşımlı inşaat sözleşmesi
Revenue sharing construction contract
  1. Tez No: 671101
  2. Yazar: CELALEDDİN ENİS DORUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT KİZİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Hasılat paylaşımlı inşaat sözleşmesi; yüklenicinin bir yapı eseri meydana getirmek üzere, söz konusu yapı eserinin bağımsız bölüm veya bölümlerinin üçüncü kişilere satılmasını sağlamayı taahhüt ettiği, buna karşılık arsa sahibinin de meydana getirilecek olan bağımsız bölümlerin üçüncü kişilere satılmasına yönelik yükleniciye temsil yetkisi vermek suretiyle yapılacak olan satıştan elde edilecek hasılatı paylaşmayı taahhüt ettiği bir sözleşme türüdür. Hasılat paylaşımlı inşaat sözleşmesi, arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi, eser sözleşmesi, taşınmaz (gayrimenkul) satış vaadi sözleşmesi ve vekâlet sözleşmesinin unsurlarını barındıran; tam iki tarafa borç yükleyen, sonuca katılmalı, karma ve isimsiz bir borç sözleşmesidir. Sözleşme basit anlamıyla hasılat paylaşımlı inşaat sözleşmesi, asgari gelir taahhüdü ihtiva eden hasılat paylaşımlı inşaat sözleşmesi ve aynî paylaşım koşulu ihtiva eden hasılat paylaşımlı sözleşmesi olmak üzere üç farklı görünümde karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada öncelikle sözleşme tanımlanmış ve sözleşmenin tarafları tespit edilmiştir. Ardından sözleşmenin unsurları ve hukuki niteliği ele alınmıştır. Sözleşmenin türleri incelenirken; benzer sözleşmeler ile karşılaştırma yapılmış, tarafların borçları üzerinde durulmuştur. Son olarak sözleşmenin sona erme hâlleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
A revenue sharing construction contract is a type of contract in which the contractor undertakes to sell the independent part or parts of the construction to third parties in order to create a construction, on the other hand, the landowner undertakes to share the proceeds from the sale to be made by authorizing the contractor for the sale of the independent sections to be created to third parties. A revenue-sharing construction contract is a mixed and atypical debt contract that includes the elements of a construction contract in return for a land share, a work contract, preliminary contract for real estate sale, and a contract of mandate, which burdens both parties with debt (synallagmatic), and must participate to the result. The contract appears in three different views: a simple revenue sharing construction contract, a revenue sharing construction contract with a minimum income commitment, and a revenue sharing agreement with a condition of sharing in kind. In this study, the contract has been defined first and the parties to the contract have been determined. Then, the elements of the contract and its legal nature have been discussed. While examining the types of the contract; A comparison has been made with similar contracts, and the debts of the parties have been emphasized. Finally, the termination of the contract has been discussed.