Türkiye'de İslamcılık tartışmaları: Birikim dergisi örneği
Debates around İslamism on Turkey: Birikim magazine
- Tez No: 671138
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Cumhuriyetin kurulmasıyla Türkiye'de başlayan toplumsal değişim, çoğu zaman din ve din eksenli konular etrafında gelişme göstermiştir. Sosyal ve kültürel yaşamın her alanında tartışılan bu konular, farklı biçim ve hareket noktaları edinerek gündem oluşturmaya devam etmektedir. Başlangıçta din, kültür ve sosyal yaşama dair konularda yoğunluk oluşturmuş bu tartışmalar; günümüzde de İslâmcılık, İslâmî Hareketler, İslâm ve kadın, İslâm ve modernite, laiklik, vb. birçok kavram etrafında tartışılmış ve tartışılmaya devam edilmektedir. Toplumun tüm kesimlerini bir şekilde ilgilendiren bu tartışmalar, farklı birçok çevre tarafından ele alınmış, incelenmiş ve değerlendirmelere tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
The social change that began in Turkey with the Republic's establishment has often developed around religious issues. These topics, which are discussed in all social and cultural life areas, continue to form an agenda by adopting different forms and points of movement. These discussions, which were initially concentrated on issues related to religion, culture, and social life, have been discussed and continue to be discussed around many concepts such as İslâmîsm, İslâmîc Movements, İslâm and women, İslâm and modernity, secularism, etc. These discussions, which concern all segments of society in some way, have been dealt with, studied, and evaluated by many different thoughts.