Birikim Dergisi'nin 2000 sonrası İslamcılık algısı
Birikim Magazine's perception of Islamism after 2000
  1. Tez No: 1002972
  2. Yazar: FATMA TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN TOKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Din, Sociology, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
Özet
Türkiye'nin en önemli entelektüel ve siyasi dergilerinden biri olan Birikim'in 2000 sonrası dönemde İslamcılığa yönelik söylem ve algısını analiz etmeyi amaçlayan bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde Birikim Dergisi'nin tarihsel arka planı ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde İslamcılık kavramı kavramsal ve kuramsal çerçevede ele alınmıştır.“İslamcılık”,“siyasal İslam”, siyasal İslamcılık“, ”politik İslam“, ”İslami siyaset“ gibi çeşitli adlandırmalar literatürde mevcuttur. İslamcılık üzerine yapılan çalışmaların ve literatürün sınırlarını belirleyen önemli sorun alanlarından biri kuşkusuz İslamcılığın nasıl tanımlanacağı, yani 'ne'liği sorunudur. Türkiye'de İslamcılık tartışmaları keskin bir dille yapıldığı için bu alanda yazmak bu alanda çalışanlar açısından zorlayıcı bir alan oluşturmaktadır. Çalışma esnasında İslamcılık kavramını tanımlanırken yaşanılan zorluğu kolaylaştırma adına kavramsal ve kuramsal çerçeve detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Tezin son bölümünde ise ”Birikim Dergisi'nin 2000 Sonrası İslamcılık Algısı" başlığı oluşturmaktadır. 1975'ten bu yana Türkiye solunun entelektüel damarlarından biri olarak kabul edilen Birikim, özellikle 2000 sonrasında AK Parti iktidarının yükselişiyle birlikte İslamcılığa yönelik eleştirel analizlerini yoğunlaştırmıştır. Bu anlamda bu çalışma, Birikim'in İslamcılığı dini bir hareket olmasının ötesinde siyasi, toplumsal ve ideolojik bir olgu olarak nasıl kavramsallaştırdığını göstermeyi, hem Birikim'in entelektüel konumunu anlamayı hem de Türkiye'de İslamcılık tartışmalarındaki değişimleri tarihsel-politik bir bağlamda analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın metodolojisinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Birikim'in 2000-2025 yılları arasında yayımlanan sayıları sistematik olarak taranmış ve İslamcılıkla ilgili makaleler tematik kodlama yoluyla analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, which aims to analyse the discourse and perception of Birikim, one of Turkey's most important intellectual and political journals, towards Islamism in the post-2000 period, consists of three parts. In the first part of the study, the historical background of Birikim Magazine is discussed. In the second part of the study, the concept of Islamism is analysed within a conceptual and theoretical framework. There are various names such as 'Islamism', 'political Islam', 'political Islamism', 'political Islam', 'Islamic politics' in the literature. One of the important problem areas that determine the boundaries of the studies and literature on Islamism is undoubtedly the problem of how to define Islamism, that is, the problem of what it is. Since the discussions on Islamism in Turkey are conducted with a sharp language, writing in this field constitutes a challenging area for those working in this field. During the study, the conceptual and theoretical framework is discussed in detail in order to facilitate the difficulty experienced in defining the concept of Islamism. The last part of the thesis is entitled 'Birikim Magazine's Perception of Islamism after 2000'. Birikim, which has been regarded as one of the intellectual veins of the Turkish left since 1975, has intensified its critical analyses of Islamism, especially with the rise of the AK Party government after 2000. In this sense, this study aims to show how Birikim conceptualises Islamism as a political, social and ideological phenomenon rather than a religious movement.