Vergi ceza hukukunda çift defter tutma fiili
Action of double book keeping in tax criminal law
  1. Tez No: 671192
  2. Yazar: ZEYNEP AVCI ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Geçmişten günümüze devletin görevleri giderek artma eğilimi göstermiştir. Artan bu görevler karşısında devletin kamusal mal ve hizmetlerin finansmanını sağlamaya yönelik kamu gelirlerini hatasız, vaktinde ve kayıpsız şekilde toplaması zorunlu bir hal almıştır. Vergileme aşamasında vergi yasaları ve vergi idaresi vasıtasıyla kayıp ve kaçağın engellenebildiği ölçüde devlet gelir dağılımında adalet, kaynak dağılımında etkinlik, ekonomik istikrar gibi toplumsal barışı destekleyen ekstra fiskal fonksiyonlarını yerine getirebilecektir. Vergi Ceza Hukuku, vergi kanunlarında düzenlenmiş olan vergisel yükümlülüklerin yerine getirilmemesi veya eksik yerine getirilmesinden doğan kabahat ve yine vergi kanunlarında yasa koyucu tarafından tanımı yapılan vergi suçlarının ve bunlar hakkında öngörülen cezai yaptırımları inceleyen bir bilim dalıdır. Vergi kaçakçılığı suçuna yol açan fiiller ve bu suç için öngörülen cezai yaptırımlar 213 sayılı Vergi Usul Kanunu'nda ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda düzenlenmiştir. Bu çalışmada, vergi kaçakçılığına yol açan fiillerden biri olarak 213 sayılı Vergi Usul Kanunu'nun 359/a-1 bendinde düzenlenen“defterlere kaydı gereken hesap ve işlemleri vergi matrahının azalması sonucunu doğuracak şekilde tamamen veya kısmen başka defter, belge veya diğer kayıt ortamlarına kaydetmek”fiili doktrindeki adı ile çift defter tutma fiilinin hukuk sistemi içindeki yeri incelenerek bu fiile yol açan sebepler ile e-defter uygulamasına geçilmesinin ardından fiilin tespitinin ne şekilde yapılabileceği ve son olarak fiilin işlendiğinin tespitinin ne gibi yöntemlerle ortaya çıkarılabileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The duties of the state have shown a tendency to increase gradually from the past to the present. In the presence of these increasing duties, it has become compulsory, for the state, to collect public revenues, for the provision of the financing of public goods and services, in an error-free, on time and without loss manner. The state will be able to fulfill its extra fiscal functions such as justice in income distribution, efficiency in resource distribution and economic stability that support social peace, to the extent that loss and subterranean can be prevented through tax laws and tax administration in the taxation phase. Tax Criminal Law is a branch of science that examines the misdemeanors arising from the non-fulfillment or incomplete fulfillment of the tax obligations regulated in the tax laws, and the tax offenses, described by the legislator in the tax laws, and the penal sanctions, stipulated about them. The acts that lead to tax evasion crime and the penal sanctions, stipulated for this crime, are regulated in the Tax Procedure Law and the Criminal Law. In this study, the place of“the act to, completely or partially, record the accounts and transactions, required to be recorded in the books, to another book, document or other recording media in a manner that it will result in a decrease in the tax base”, as one of the acts that lead to tax evasion crime which are regulated in the Clause of 359 / a-1 of the Tax Procedure Law, in other words, the act of double book keeping, with its name in the doctrine, in the judicial system are assessed and the reasons that lead to this act, and in which way the act can be determined following the commence of the e-ledger implementation and, finally, by what kind of methods the determination of the fulfillment of this act can be revealed, are evaluated.