Türk Vergi Hukukunda çift defter tutma suçunun unsurları
The components of double bookkeeping tax crime in Turkish Tax Law
- Tez No: 621092
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENKER GÖKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Devletlerin en önemli gelir kaynaklarından biri vergilerdir. Kamu giderlerinin finansmanında vergiler önemli bir yer tutmaktadır. Buna karşılık vatandaşlarda mali varlıklarını korumak adına vergiye karşı bir tutum gelişmektedir. Bu tutum vergiyi doğuran olayı meydana getiren eylemlerden kaçınma ya da yasal olmayan yollara başvurarak vergi kaçırmak şeklinde ortaya çıkabilmektedir. Yasal olmayan yollara başvurarak vergi kaçırma fiillerini önlemek amacıyla bu fiillere karşılık bazı yaptırımlar öngörülmektedir. Ülkemizde de 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 359. maddesinde vergi kaçakçılığı fiilleri ve bu fiiller için öngörülen yaptırımlar düzenlenmektedir. Bu tez çalışmasının konusunu da bu maddede düzenlenmiş olan ve çift defter tutma suçu olarak da adlandırılan defterlere kaydı gereken hesap ve işlemlerin vergi matrahının azalması sonucunu doğuracak şekilde tamamen veya kısmen başka defter, belge veya diğer kayıt ortamlarına kayıt edilmesi suretiyle işlenen kaçakçılık suçu ve bu suçun ceza hukukundaki genel suç teorisinde yer bulan suçun unsurları yönüyle değerlendirilmesi oluşturmaktadır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde vergi suç ve cezalarına genel olarak değinilmiş ve mali nitelikli suçlar ve cezalar ile ceza hukuku anlamında suçlar ve cezalar ayrımı irdelenmiştir. İkinci bölümde, Türk hukukunda çift defter tutma suçunun nedenleri ve Türk hukukunda çift defter tutma suçunun tarihsel gelişimi değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde, Türk Ceza Kanunu suç teorisi açısından çift defter tutma suçunun unsurları incelenmeye çalışılmıştır. Dördüncü bölümde, çift defter tutma suçunun özel görünüş biçimleri ile kovuşturma usulüne değinilmiştir. Son olarak ise, çift defter tutma suçu ile ilgili değerlendirme yapılmış ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Taxes are one of the most important source of public revenue. Taxes take an important place at the funding of public expenses. On the other hand, the citizens have a behavior against the taxes to protect their assets. This behavior occurs as avoidance from taxable events, or as evading tax illegally. Governments take measures to avoid the tax evasion. In Turkey, tax evasion acts and corresponding sanctions are systematically legislated as in 359th article of Tax Procedure Law by number 213. This study is about the tax evasion guilt that is committed by recording the accounts and transactions that need to be recorded in the books, in other books, documents or other recording media, in whole or in part, as a result of the reduction of the tax base and the components of this crime in terms of criminal law's general principles. This study consists of four chapters. In first chapter, tax offences and sanctions are mentioned generally and the division of financial offences/punishments and criminal offences/punishments is examined. In second chapter, the reasons of double bookkeeping crime in Turkish Tax Law and the historical development of double bookkeeping crime in Turkish Tax Law are evaluated. In third chapter, the components of double bookkeeping crime in terms of Turkish Criminal Law's general principles are explained. In fourth chapter, the special affects and the prosecution procedure of double bookkeeping crime are examined. Finally, the evluations and the suggestions about double bookkeeping crime in terms of Turkish Tax Law are explained.