Biological removal of ammonia from drinking waters
İçme suyundan biyolojik yöntemlerle amonyak giderilmesi
- Tez No: 67129
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET METE SAATÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET İstanbul'un içme sularındaki amonyak artışı rezervuarlara yakın yerlerde bulunan yasa dışı yerleşim ve tarım alanlarından kaynaklanmaktadır, İstanbul su arıtma tesislerinde amonyağın giderilmesinde“Kırılma Noktası Klorlaması”kullanılmaktadır. Bu yöntemle hem klor masrafları artmakta, hem de içme sularında bulunan organiklerle klor birleşerek kanserojen bir madde olan Trihalometan'lar (THM) oluşmaktadır. Biyolojik yollarla amonyak gideriminin ilk yatırım ve işletme masrafları az olup, metot THM oluşumuna sebebiyet vermez. Bu çalışmada, amonyağın filtrelerde nitrifikasyonla giderilmesine yardımcı olmak amacıyla toz ve granül aktif karbon kullanılmış ve Elmalı su arıtma tesisindeki hızlı kum filtrelerinden yararlanılmıştır. Amonyak giderim verimini arttırmak ve uygun Karbon, Azot, Fosfor; C:N:P, oranlarını sağlamak amacıyla granül aktif karbonlu filtreye fosforik asit beslemesi yapılmıştır. Normal filtrelerle granül aktif karbonlu filtrelerin amonyak giderimindeki verimleri karşılaştırmıştır. Çalışmalara laboratuarda kurulan bir düzenekle devam edilmiştir. Laboratuar çalışmalarının sonuçları, Elmalı su arıtma tesisinde elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Elmalı su arıtma tesisi 2.5 ay devre dışı kaldıktan sonra tekrar devreye girmiştir. Geçen bu süre sonrasında nitrifikasyonda bir azalma olup olmadığı da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The reasons why ammonia increases in Istanbul drinking water reservoirs are mostly due to illegal settlements and agricultural activities near the reservoirs. In Istanbul water treatment plants, breakpoint chlorination is used for ammonia removal. Using this process chlorine costs increase, also the present organics in drinking water react with chlorine to form cancerogenous Trihalomethanes THM such as chloroform, bromoform. The initial and operational costs of ammonia removal using biological methods are low and biological treatment does not form THMs. In this thesis, a study to nitrify ammonia biologically on sand filters using powdered activated carbon (PAC) and granular activated carbon (GAC) will be presented. In Elmalı water treatment plant rapid sand filters are used for these studies. Nitrification would be achieved within the deep sand filters of Elmalı water treatment plant when the sand grains were coated with PAC. In order to increase the efficiency and to estimate the advisable C,N,P (Carbon, Nitrogen, Phosphorus) ratios, phosphoric acid is fed to the filter with GAC (Filter No. 12). The ammonia removal efficiencies of filter No. 12 (filter with GAC)' are compared with filter No. 1 3 (normal filter). The studies were continued by using an experimental setup in the laboratory. The results of the laboratory studies were compared with the results obtained in Elmalı water treatment plant. Elmalı water treatment plant started to operate after a shut down of about 2.5 months. It is examined that if there was a decrease in nitrification during that time. Ill