İçme sularında trihalometan oluşumu ve giderimi
THM (Trihalometan) formation and prevention in drinking water
- Tez No: 67128
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SAATÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ABSTRACT Trihalomethanes (THMs) are carcinogenic substances which generate after the reaction of humic substances with free chlorine. Humic substances are natural materials that are found in the water reservoirs. When the water was chlorinated for the disinfection purpose, THMs are formed. Using the Gas Chromatographic method, Trihalomethanes were measured in Elmalı, Büyük Çekmece, Ömerli and Alibey reservoirs of Istanbul. The seasonal variations were examined. It was seen that most of the time THM concentration levels exceed the standard limits at the water treatment plant effluents. Trihalomethane formation potentials were measured. Enhanced coagulation technique to reduce the Trihalomethane Formation Potential (THMFP) of reservoir waters was investigeted at laboratory scale. Enhanced coagulation was found to reduce the THMFP levels but the remaining turbidity levels are higher due to excess coagulant dosages applied. ÖZET Trihalometanlar, humik maddelerle serbest klorun reaksiyonundan meydana gelen kanserojen maddelerdir. Humik maddeler su rezervuarlarında bulunan doğa! maddelerdir. Humik madde içeren bu sular dezenfeksiyon amacıyla klorlandığı zaman THMler oluşmaktadır. Bu çalışmada Gaz Kromatografisi yöntemi kullanılarak İstanbul'un Elmalı, Ömerli, Büyük Çekmece ve Alibey rezervuarlarında THMler ölçülmüş ve mevsimsel değişimleri incelenmiştir, içme suyu arıtma tesisi çıkış sularında THM konsantrasyon seviyelerinin standard sınırlarını çoğu zaman aştığı izlenmiştir. THM oluşum potansiyelleri ölçülmüştür. Laboratuarda THM oluşum potansiyelini azaltmak üzere 'ileri pıhtılaşma' tekniği incelenmiştir. İleri pıhtılaşma THM oluşum potansiyelini azaltırken uygulanan fazla pıhtılaştırıcı sebebiyle sudaki kalan bulanıklık artmaktadır.
Özet (Çeviri)