Tatlı mısırda kendilenmiş hatlar ve bunların resiprokal f1 melezlerindeki bazı agronomik özelliklerin heterotik etkilerinin belirlenmesi
Determination of heterotic effects of some agronomic traits for inbred lines and their reciprocal f1 hybrids in sweet corn
- Tez No: 671379
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Araştırma, 2019-2020 yıllarında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme alanında kurulmuştur. Araştırmanın amacı, kendilenmiş tatlı mısır hatları ve onların resiprokal F1 melezlerindeki bazı agronomik özelliklerin heterotik etkilerinin belirlenmesiyle yüksek verimli ve kaliteli tatlı mısır hibritlerinin geliştirilmesidir. 2019 yılında hibrit tohumları elde etmek amacıyla kendilenmiş tatlı mısır hatları arasında melezlemeler yapılmıştır. Melezlemelerden elde edilen 4 adet F1 melezi (TM-34×TM-5,TM-RS3×TM-16, TM-RS4×TM-RS3 ve TM-RS2×TM-34) ve resiprokal melezleri (TM-5×TM-34, TM-16×TM-RS3, TM-RS3×TM-RS4 ve TM-34×TM-RS2) ile ebeveyn hatlar (TM-34, TM-5, TM-RS3, TM-16, TM-RS4, TM-RS2) birlikte Mayıs 2020 yılında tesadüf blokları deneme desenine göre 5 tekerrürlü olarak ekilmiştir. Araştırmada, bitki boyu, ilk koçan yüksekliği, kavuzlu koçan ağırlığı, Taze koçan ağırlığı, koçan çapı, koçan uzunluğu, tek bitki verimi, sömek ağırlığı, koçanda tane sayısı, koçan randımanı ve tane verimi özellikleri incelenmiştir. Çalışmamızda ilk koçan yüksekliği dışında, incelenen tüm özellikler bakımından TM-RS4xTM-RS3 melezi ve onun resiproku TM-RS3xTM-RS4 melezi yüksek heterosis ve heterobeltiosis performansı gösterdiği anlaşılmaktadır. Tane verimi bakımından bu melezlerin daha yüksek verimli oldukları ve ticari tatlı mısır hibrit çeşitleri olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This experiment was conducted in the experimental area of Ege University, Faculty of Agriculture, Department of Field Crops during 2019-2020 season in İZMİR. The aim of the research was to determine the heterotic effects of some agronomic traits for inbred lines and their reciprocal F1 hybrids in sweet corn to develop sweet corn hybrids with high performance in yield and quality. İn 2019 crosses between sweet corn inbred lines were made to produce hybrid seeds. İn May 2020, 4 F1 (TM-34×TM-5,TM-RS3×TM-16, TM-RS4×TM-RS3 and TM- RS2×TM-34) and reciprocal hybrids (TM-5×TM-34, TM-16×TM-RS3, TM- RS3×TM-RS4 and TM-34×TM-RS2) along with inbred line parents (TM-34, TM- 5, TM-RS3, TM-16, TM-RS4, TM-RS2) were grown in randomized complete block design with five replications. Plant height, ear height, husked and unhusked ear weights, grain number per ear, ear length, ear diameter, bare cob weight, yield per plant and grain yield traits were measured. TM-RS4xTM-RS3 and it‟s reciprocal TM-RS3xTM-RS4 crosses showed high heterosis and heterobeltiosis performance in all measured traits except the height of first ear. İt has been concluded that these hybrids (TM-RS4xTM-RS3, TM-RS3xTM-RS4) can be used as a highly yielding commercial sweet corn cultivar.