Epididimal manda spermasının dondurulmasında spermaya katılan farklı sulandırıcıların spermatolojik parametreler üzerine etkisinin in-vitro değerlendirilmesi
In-vitro evaluation of the effects of different extenders on spermatological parameters in the freezing of epididimal buffaloa sperm
  1. Tez No: 671380
  2. Yazar: EMRE DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SELÇUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı​
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Yapılan bu araştırmanın amacı, mezbahanelerden kesim sonrası alınan manda testislerinden elde edilen epididimal spermalarda çeşitli sperma sulandırıcıları kullanarak dondurmanın bazı spermatolojik parametreler üzerine etkisinin incelenmesidir. Samsun il ve ilçe mezbahanelerinden kesim sonrası alınan 15 adet erkek Anadolu mandası (3 yaş ve üzeri) testislerinden elde edilen epididimal spermalara 6 farklı sperma sulandırıcısı katarak yapılan spermatolojik muayenelerle spermatozoaların progresif motilitesi (%), ölü/canlı spermatozoa oranı (%), anormal spermatozoa oranı ve Hipo Osmotik Şişme Testi (HOST) oranı (%) saptandı. Araştırmada taze sperma ile çözüm sonu sperma progresif motilitesi, ölü spermatozoa oranı, HOST oranı, orta kısım anomalisi, kuyruk anomalisi ve toplam anomali oranları arasında önemli (p0,05). Çalışmamızda kullanılan sperma sulandırıcıları arasında spermatolojik parametreler göz önüne alındığında Tris sulandırıcısının en iyi sonuçları veren sperma sulandırıcısı olduğu görülmektedir. Elde edilen epididimal spermalarda taze ve çözüm sonrası progresif motilite oranları yapılan çalışmalarla uyumlu bulunmuş ve post-mortem elde edilen epididimal manda spermasının biyoteknolojik yöntemlerde kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of freezing on some spermatological parameters of spermatozoa using various semen diluents in epididymal semen obtained from buffalo testes taken after slaughter from slaughterhouses. Six different semen extender was added to the epididymal sperm obtained from 15 male Anatolian buffalo (3 years old and above) testicles taken after slaughter from Samsun province and district slaughterhouses and progressive motility of spermatozoa (%), dead/live spermatozoa ratio (%), abnormal spermatozoa ratio (%) and Hypo-Osmotic Swelling Test (HOST) rate (%) were determined by spermatological examinations. In the study, significant differences were found between fresh semen and end-solution semen progressive motility, rate of dead spermatozoa, HOST ratio, mid-part anomaly, tail anomaly and total anomaly rates (p 0.05). Considering the spermatological parameters among the semen extender used in our study, it is seen that Tris extender is the semen extender that gives the best results. Fresh and thawing progressive motility rates in the obtained epididymal semen were found to be compatible with the studies conducted and it is thought that the epididymal buffalo sperm obtained from post-mortem can be used in biotechnological methods.