Diş hekimlerinin örgütsel adalet, iş yükü algısı, motivasyonlarının tıbbi hata tutumları üzerine etkisi
The effect of denists 'organizational justice, workload perception and motivations on the medical error attitudes
- Tez No: 671388
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FADİME ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healtcare Management
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma, diş hekimlerinin örgütsel adalet, iş yükü algısı ve motivasyonlarının tıbbi hata tutumları üzerine etkisi ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul ilinde kamu kurumlarında çalışan ve en az bir yıldır görevli 800 diş hekimleri oluşturmuş olup, toplam evren sayısı üzerinden yapılan G-Power 3.1 güç analizi örneklemin ise 262 diş hekimi olduğu belirlenmiştir. Vardiyalı çalışma sistemi ve pandemi sürecine bağlı olarak araştırma 142 gönüllü katılımcı diş hekimi ile tamamlanmıştır. Araştırmada veriler, 01.08.2020 ile 31.11.2020 tarihleri arasında Kişisel Bilgi Formu, ''Örgütsel Adalet Kavramı Ölçeği'', ''Bireysel İş Yükü Algı Ölçeği'', ''Çok Boyutlu İş Motivasyonu Ölçeği'' ve ''Tıbbi Hatalarda Tutum Ölçeği'' kullanılarak toplanmıştır. Yapılan Korelasyon analizleri sonucunda araştırmaya katılan diş hekimlerinin iş yükü algısı ve motivasyon düzeyleri ve tıbbi hata tutumu arasında pozitif yönlü, örgütsel adalet algısı ile tıbbi hata tutumları arasında negatif bir ilişkinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted to reveal the effect of dentists' organizational justice, workload perception and motivation on medical error attitudes. The universe of the study consists of 800 dentists who have been working in public institutions in Istanbul and have been working for at least one year. The G-Power 3.1 power analysis sample made over the total number of populations was determined to be 262 dentists. Depending on the shift working system and the pandemic process, the research was completed with 142 volunteer dentists. The data in the study based on Personal Information Form, '' Organizational Justice Scale '', '' Individual Workload Perception Scale '', '' Multidimensional Work Motivation Scale '' and '' Medical Errors Attitude Scale '' were collected between the dates 01.08.2020 and 31.11.2020. As a result of the correlation analysis, it was determined that there was a positive relationship between the perception of workload and motivation levels and medical error attitude of the dentists participating in the study, and a negative relationship between the perception of organizational justice and medical error attitudes.