Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi çocuk endokrin polikliniğine başvuran ve tiroid nodulu saptanan hastaların demografik özellikleri, klinik izlemleri, laboratuvar bulguları, radyolojik bulguları ve patolojik bulguların geriye dönük değerlendirilmesi
- Tez No: 671402
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN MURAT AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışmada polikliniğimize başvuran çocukluk çağı tiroid nodülü tanılı hastaların klinik, laboratuvar, görüntüleme bulguları geriye dönük araştırılarak, hastalık profilinin belirlenmesi ve demografik özellikler ile prognoz arasındaki ilişkinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Gereç/Hastalar ve Yöntem: Polikliniğimize Ocak 2015-Aralık 2019 tarihleri arasında başvuran ve tiroid nodülü tanısı alan olgular değerlendirmeye alındı. Hastaların cinsiyet, tanı yaşı, başvuru nedeni, aile öyküsü, fizik muayene bulguları, laboratuvar sonuçları, görüntüleme ve İİAB sonuçlarına ilişkin veriler kaydedildi. Bulgular: Çalışma kapsamında 269 hasta (167 kız, 102 erkek) incelendi. Ortanca tanı alma yaşı 12,6 yıl olarak belirlendi. Kız olgular çoğunlukla pubertal dönemde tanı alırken, erkek olgular çoğunlukla prepubertal dönemde tanı almıştı. En sık görülen klinik yakınma ciltte kuruluk (n=26, %29,2) olarak belirlendi. İnce iğne aspirasyon biyopsisi yapılan olgularda en sık karşılaşılan patolojik durum papiller tiroid karsinomu (n=16, %21,9) olarak belirlendi. Papiller tiroid kanseri olan olgulardan 11'inin (%68,8) total tiroidektomi geçirdiği saptandı. Malignite açısından cinsiyetler arasında istatistiksel olarak önemli bir fark belirlenemedi (p=0,673). Pubertal dönemde malignite insidansının daha yüksek olduğu belirlendi (p=0,032). Ailede nodül, guatr ve tiroid kanseri öyküsü olan ve olmayan olgular arasında malignite açısından fark yoktu (p=0,590, p=0,159, p=0,962). Ele gelen nodül, guatr ve lenfadenopati tespit edilen ve edilmeyen olgular arasında da malignite açısından fark bulunmadı (p=0,068, p=0,057, p=0,358). Malign nodüllerin ortanca uzun çaplarının ve tiroid hacim SDS değerlerinin benign nodüllere göre daha büyük olduğu ancak aradaki bu farkın istatistiksel olarak önemli olmadığı tespit edildi (p>0,05). Tiroid nodül uzun çapı 1cm'den büyük olan olgulardan 30'una (%81,1) İİAB yapılırken, altısının (%16,2) tiroidektomi geçirdiği belirlendi. Sonuç: Çocukluk çağı tiroid nodüllerine ilişkin özellikler bölgeler ve ülkeler arasında çeşitlilik göstermektedir. Çalışmamız Orta Karadeniz Bölgesi'ndeki tiroid nodüllü çocukların profillerini belirlemek amacıyla yapılan ilk ve en geniş örneklem büyüklüğüne sahip çalışmadır. İleride yapılacak çok merkezli ve prospektif çalışmalar ile çocukluk çağı tiroid nodüllerinin bölgesel profillerinin belirlenmesi, erken tanı ve uygun tedavi stratejilerinin belirlenmesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to determine the disease profile and relationship between demographic features and prognosis by investigating the clinical, laboratory, and imaging findings of patients with thyroid nodüle admitted to our out patient clinic in chilhood retrospectively Methods: Patients who admitted to our out patient clinic between January 2015 and December 2019 and were diagnosed with thyroid nodules were evaluated. Data regarding gender, age of diagnosis, reason for presentation, family history, physical findings, laboratory results, imaging and FNAB results were recorded. Results: 269 patients (167 females, 102 males) were examined with in the scope of the study. The median age at diagnosis was 12.6 years. Female cases were mostly diagnosed in the pubertal period, while male cases were mostly diagnosed in the prepubertal period. The most common clinical complaint was determined as dryness of the skin (n=26, 29.2%). The most common pathological condition in patients who underwent fine needle aspiration biopsy was determined as papillary thyroid carcinoma (n=16, 21.9%). It was found that 11 (68.8%) of the patients with papillary thyroid cancer had undergone total thyroidectomy. There was no statistically significant difference between gender in terms of malignancy (p=0.673). The incidence of malignancy was higher in the pubertal period (p=0.032). There was no statistically significant difference for malignancy between cases with and without a family history of nodule, goiter, and thyroid cancer (p=0.590, p=0.159, p=0.962). There was also no statistically significant difference respect to malignancy between cases palpable nodüle, goiter and lymphadenopathy were detected (p=0.068, p=0,057, p=0,358). It was determined that the median long diameters of malignant nodüles and the thyroid volüme SDS values were greater than that of benign nodules, but this difference was not statistically significant (p>0,05). While 30 (81.1%) of the cases with a thyroid nodüle longer than 1cm underwent FNAB, it was found that six (16.2%) underwent thyroidectomy. Discussion and Conclusion: Characteristics of childhood thyroid nodules vary between regions and countries. Our study is the first and largest sample size study conducted to determine the profiles of children with thyroid nodules in the Middle Black Sea Region of Turkey. Determining the regional profiles of childhood thyroid nodules with multicenter and prospective studies in the future is important for determining early diagnosis and appropriate treatment strategies.