Los Angeles aşınma kaybının alternatif bir yöntemle kestirilmesi
Estimation of Los Angeles abrasion loss using an alternative method
  1. Tez No: 671455
  2. Yazar: CEMAL GÜNDOĞUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL KAYABALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Agregaların, sahadaki performansları ile korelasyon eksikliği nedeniyle 1925 yılında geliştirilen Los Angeles aşınma deneyi (LAAT), 1937 yılında ASTM tarafından kabul edilmiştir. Agregaların sertliği ile aşınma özelliklerinin belirlendiği bu deney dünyada çok yaygın bir şekilde kullanılmasına rağmen bazı dezavantajları vardır. Test cihazının çok gürültülü çalışması, cihazın geniş alan kaplaması, numune hazırlama ve deney aşamalarının uzun sürmesi (numunenin hazırlanmasından deneyin bitimine kadar geçen süre 37 saati bulabilmektedir), diğer benzer testlere göre daha fazla numune gereksinimi ve fiziksel açıdan zorlayıcı olması bu deneyin dezavantajları olarak sıralanabilir. Bu tez çalışmasının amacı fazla numune ihtiyacı olan ve çok gürültülü çalışan Los Angeles aşınma deneyinin (LAAT) yerine, tek eksenli sıkışma dayanımı deneyi, modifiye Proctor deneyi ve görüntü analizi yaparak ampirik ilişkiler elde etmek ve bu ilişkilerin geçerliliğini test etmektir. Bu amaçla hazırlanan 11 farklı kaya numunesi fotoğraflandıktan sonra Image-Pro Plus programı ile fraktal boyut analizi, tek eksenli sıkışma dayanımı deneyi, L.A. aşınma deneyi ve modifiye Proctor deneyi yapılmıştır. Tek eksenli sıkışma dayanımı ile L.A. aşınma deneyi, tek eksenli sıkışma dayanımı ile fraktal boyut analizi, modifiye Proctor deneyi ile L.A. aşınma deneyi ve L.A. aşınma deneyi ile fraktal boyut analizi kendi aralarında basit regresyon analizi yapılarak değerlendirilmiş olup bu değerler dikkate alındığında Los Angeles aşınma deneyi ile modifiye Proctor deneyi arasında anlamlı bir ilişki bulunabileceği anlaşılmıştır. Bulunan deneştirme katsayıları ile atıflardaki anlamlı ilişkiler karşılaştırıldığında farklı türden kaya numunelerinden çok sayıda örnek alınması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
LA Abrasion Test, developed in 1925 due to lack of correlation with performance of aggregates in the field, was accepted by ASTM in 1937. Although this test determines the hardness and abrasion properties of aggregates, it has disadvantages even though it is widely used in the world. The disadvantages of this test are the very noisy operation of the test device, the large area that device contains, the long duration of sample preparation and the experiment (the time from sample preparation to the end of the experiment may take up to 37 hours), the need for more samples than other similar tests, and the fact that it is physically challenging. The aim of this thesis is to obtain empirical relationships and test the validity of these relationships by performing uniaxial compressive strength test, modified Proctor test and image analysis instead of Los Angeles abrasion test (LAAT) which requires high amount of samples and runs very loudly. After photographing 11 different rock samples, fractal dimension analysis, uniaxial compressive strength test, LAAT, and modified Proctor test were performed for the purpose. The results were evaluated by making simple regression analysis among themselves and when these values were taken into consideration, it was understood that there could be a significant relationship between LAAT and the modified Proctor test. When comparing coefficients of determination that is found with citations, it is recommended to take a large number of samples from different types of rock samples.