Yalnızlık kavramı ve evlilikte yalnızlık olgusu açısından bir model oyun Shirley Valentine
A model game Shirley Valentine in terms of the concept of aonality and the case of loneliness in marriage
- Tez No: 671483
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERDİ ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tezin ilk bölümünde, insanın eski çağlardan beri yaşadığı, nedeni tam belli olmayan ama kişilerde olumsuz hisler yaratan yalnızlık olgusu ve insanların kendini, aile, toplum, sosyal çevre gibi ortamlardan soyutlamasına olanak veren, bilinçli ya da bilinç dışı sosyal, ekonomik, kültürel nedenler ile olaylara, şeylere, nesnelere uzak ve ilgisiz kalması ile ilişkilendirilen yabancılaşma kavramı üzerinde durulmuştur. Yalnızlık olgusu anlatılırken, farklı disiplinler ile değerlendirilmeye çalışılmış, yine aynı şekilde yabancılaşma olgusunu etkin bir biçimde ifade edebilmek için birbirinden farklı düşünürlerin yabancılaşma kavramı üstünde ki düşünceleri incelenmeye çalışılmıştır. Tiyatro sanatına katkı sağlamış farklı coğrafyalardan yazarların yalnızlık olgusu ile ilgili kaleme aldığı birkaç eseri incelenerek, bu konu hakkında yazılan örneklerin fazlalığına ve coğrafya, mekan, sosyo-ekonomik durum fark etmeksizin, yalnızlığın ve yabancılaşma halinin toplumların ortak sorunu olduğu, her dönemde eskimeyen bir konu olarak sanatın çeşitli dallarında işlendiği anlatılmaya çalışılmıştır. Tezin ikinci kısmına geçildiğinde ise, Willy Russell'ın kaleme aldığı Shirley Valentine adlı oyun incelenmiş ve Shirley Valentine karakteri yalnızlık olgusunun çeşitli değişkenleri ele alınarak, anlaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first part of this thesis, the phenomenon of loneliness that people have experienced since ancient times, whose reason is unknown but creates negative feelings in people and that allows people to isolate themselves from environments such as family, society, social environment, conscious or unconscious social, economic, cultural The concept of alienation associated with being distant and indifferent to events, things, and objects is emphasized. While explaining the phenomenon of loneliness, it has been tried to be evaluated with different disciplines, in the same way, in order to express the phenomenon of alienation effectively, the thoughts of different thinkers on the concept of alienation are tried to be examined. By examining several works of writers from different geographies who have contributed to the art of theater on the phenomenon of loneliness, the abundance of examples written on this subject and, regardless of geography, place, socio-economic e, situation, loneliness and alienation is a common problem of societies, as a subject that does not get old in every period. It has been tried to explain that it is handled in various branches of art In the second part of the thesis, the play Shirley Valentine was analyzed and the character of Shirley Valentine was tried to be understood by considering the various variables of the phenomenon of loneliness.