Yarı-sentetik besin ortamında yetiştirilen prinç kök nematodlarına (hırschmanniella spp.) bazı nematositlerin etkileri
The Effects of some nematocides on rice root nematodes (Hırschmanniella spp.) that reared on semi-artificial diet
- Tez No: 6715
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ORHAN AKKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 27
Özet
m ÖZET Yüksek Lisans Tezi YARI-SENTETÎK BESİN ORTAMINDA YETİŞTİRİLEN PİRİNÇ KÖK NEMATODLARINA (HIRSCHMANNJELLA SPP.) BAZI NEMATOSİTLERİN ETKİLERİ Mehmet KARAKAŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Orhan AKKOL 1989, Sayfa: 27 Jüri: Doç. Dr. Orhan AKKOL Prof. Dr. Sevinç KAROL Prof. Dr. Ahmet Ömer KOÇAK Bu çalışmada deneme materyali olarak kullandığımız pirinç kök nematodlannın (Hirschmanniella spp.), pirinç bitkisi köklerinden ve topraktan Baermann Huni ve Young înkübasyon metodlanyla ekstraksiyonu yapıldıktan sonra, geliştirdiğimiz yan-sentetik besin ortamında kültürü yapıldı. Bu ortamda yetiştirilen bireyler üzerinde Ethoprop, Phenamiphos (Nemacur) SRA 3886, Isazophos ve Nemacur 400 EC adlı nematosiüerin toksik ve morfolojik deformasyon etkileri incelendi. Her nematosit için beş ayrı doz hazırlandı ve bu dozlar 20 nematod üzerinde beş tekrarlı olarak denendi. Laboratuvar koşullarında yetiştirilen nematodlann pH ve sıcaklığı kontrol altında tutuldu. Her bir doz denemesi için kontrol grubu bulunduruldu ve 30 dakikalık zaman aralıklarında yapılan gözlemler 24 ve 48 saat sonra değerlendirildi. Bu çalışma sonunda Ethoprop ve Phenamiphos (Nemacur) SRA 3886'un nematodlar üzerinde yüksek toksik etkilerinin olduğu ve kutikulalannda morfolojik deformasyonlara neden olduğu, Nemacur 400 EC'nin ise etkisinin az olduğu görüldü. Etkin nematositlerin ise LD50 değerlerinin probit analizleri yapıldı. ANAHTAR KELİMELER : Pirinç kök nematodlan, Hirschmaniella spp., ethoprop, phena miphos (Nemacur) SRA 3886, isazophos, nemacur 400 EC, nematosit (nematisit), Baermann huni tekniği, Young- inkübasyon tekniği, probit analizi.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECTS OF SOME NEMATOCIDES ON RICE ROOT NEMATODES (HIRSCHMAN- NJELLA SPP.) THAT REARED ON SEMI-ARTIFICIAL DIET Mehmet KARAKAŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Orhan AKKOL 1989, Page: 27 Jury: Assoc. Prof. Dr. Orhan AKKOL Prof. Dr. Sevinç KAROL Prof. Dr. Ahmet Ömer KOÇAK In this study, rice root nematodes (Hirschmanniella spp.) were studied. These nematodes were extracted by the methods of Baermann Funnel and Young Incubation from rice roots and soil. They reared on semi-artificial diet conditions which developed by us. When we get the standart culture of nematodes, we treated them with Ethoprop, Phenamiphos (Nemacur) SRA 3886, Isazophos and Nemacur 400 EC, and toxic and morphological deformation effects were investigated. We prepared five different concentrations for each nematocide. These concentrations were tested five times on 20 nematodes. During the study pH value and temperature were kept under the control. For each observation, we used a control group. The results are considered for 24 and 48 hours. Ethoprop and Phenamiphos (Nemacur) SRA 3886 were found very toxic and their effects caused morphologic deformations on the nematodes. Isazophos and Nemacur 400 EC were ineffective. Probit analysis of LD50 value were calculated on the results which tested with Ethoprop and Phenamiphos (Nemacur) SRA 3886. KEY WORDS : Rice root nematodes, Hirschmanniella spp., ethoprop, phenamiphos (nemacur) SRA 3886, isazophos, nemacur 400 EC, nematocide (nematicide), Baermann funnel technique, Young-incubation technique, probit analysis.