Doğal tetraploid trifdium pratense L. (çayırüçgülü) de embriyo kesesi gelişmesi ve yumurta teşekkülünün incelenmesi
The Study of the development of embryo sac and formation of egg in the natural tetraploid red clover (Trrfolium pratense L.)
  1. Tez No: 6714
  2. Yazar: NURHAN BAKAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÖNÜL ALGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi DO?AL TETRAPLOİD TRİFOLİUM PRATENSE L. (Çayırüçgülü)'DE EMBRİYO KESESİ GELİŞMESİ VE YUMURTA TEŞEKKÜLÜNÜN İNCELENMESİ Nurhan BAKAR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Gönül ALGAN. 1989 Sayfa: 35 Jüri : Prof. Dr. Gönül ALGAN Prof. Dr. Sahabettin ELÇİ Doç.Dr. Mecit VURAL Tohum bağlama oranı çok düşük olan ve vejetatif organlarının gelişmesi çok üstün görülen doğal tetraploid Trifolium pratense L.'de tohum bağlama probleminin nedenlerini açıklığa kavuşturmak amacıyla, dişi gametofit dölün gelişmesi ve yumurta hücresinin teşekkülü incelendi. Araştırmada doğal tetrap loid Trifolium pratense L. seçme klonlarından E2 çeşidine ait tohumlar kulla nıldı. Elde edilen sonuçlara göre: bu bitkide dişi organ gelişmesinin farklı geliş me safhalarından alınan örneklerde makrospor ana hücresinden itibaren, dişi gametofit dölün çeşitli gelişme safhaları incelendi. Bu safhaların büyük bir kıs mında, embriyo kesesi gelişme bozuklukları ve dejenerasyonları tespit edildi. Örneklerin bir kısmında da her bir tohum taslağı içinde orijini farklı olan iki ay rı embriyo kesesi gelişmesi gözlendi. Trifolium pratense L.'de olgunluğa ulaşan embriyo keselerine oranla meydana gelen tohum oranının daha düşük olması bu bitkide, embriyo kesesi dejenerasyonlarının yanında döllenme başarısızlığı nın da tohum bağlama oranını etkileyebileceğini göstermektedir. ANAHTAR KELİMELER: Trifolium pratense L., Embriyo kesesi, Megasproge- nez, megagametogenez, Embriyogenez.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis THE STUDY OF THE DEVELOPMENT OF EMBRYO SAC AND FORMATION OF EGG IN THE NATURAL TETRAPLOID RED CLOVER (Trifolium pratense L.) Nurhan BAKAR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor : Prof. Dr. Gönül ALGAN. 1989, Page: 35 Jury : Prof. Dr. Gönül ALGAN Prof. Dr. Sahabettin ELÇİ Assoc. Prof. Dr. Mecit VURAL The development of female gametophyte germ and formation of egg cell were studied in order to clarify the causes of the problems of seed formation in the natural tetraploid Trifolium pratense L. which has a very low rate of seed formation and a superior development of vegetative organs. The seeds of the variety E2 of the selected clones of the natural tetraploid Trifolium pratense L. were used in this research. According to the results obtained, various developmental phases of female gametophyte germ from the intermediary cell of the macrospore were studied on the samples taken from different developmental phases of the development of the female organ in this plant. Developmental disorders and degeneration of the embryo sac were determined in most of these phases. Development of two different embryo sac with different origins in that the rate of seed formation is lower than the embryo sacs reaching maturation in Trifolium pratense L. shows that failure to fertilize as well as degenerations of embryo sacs may of fit the rate of seed formation. KEY WORDS: Trifolium pratense L. Female gametophyte, Megasporogenesis, megagametogenesis, Embryogenesis.