1960 sonrası ekolojik sanat bağlamında ikinci doğa kavramının çözümlenmesi ve kişisel uygulamalar
Analysis of the second concept of nature and personal applications in the context of ecological art after 1960
- Tez No: 671642
- Danışmanlar: DOÇ. DENİZ ONUR ERMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
“1960 Sonrası Ekolojik Sanat Bağlamında İkinci Doğa Kavramının Çözümlenmesi ve Kişisel Uygulamalar”başlıklı tezimde ikinci doğa kavramı, kültür bağlamında ele alınarak çağdaş sanat alanı içerisinde teorik olarak incelenmekte ve çeşitli özgün uygulamalarla desteklenmektedir. İnsan müdahaleleriyle oluşan ikinci doğa kavramının, geçmişten günümüze değişim ve ele alınış biçimleri üzerine odaklanılmaktadır. 1960 sonrası sosyal, politik ve ekonomik etkenlerin sanat ortamına yansımaları, mekân kavramı ve Arazi Sanatı gibi olay ve hareketlerin ortaya çıkması Ekolojik Sanat'ın oluşmasına zemin hazırlamıştır. Bu tezde Ekolojik Sanat bağlamında ele alınan İkinci Doğa kavramının sanattaki yeri ve önemi üzerinde özelleştirilmiştir. Bu kavram içerisinde kültür, birinci doğa, toplumsal doğa, antroposantrizm ve sürdürülebilirlik gibi kavramlara da yer verilerek açıklanmıştır. 1960 sonrası İkinci Doğa kavramı, çerçevesinde Türkiye'den ve dünyadan çeşitli hareketler, sanatçılar ve sergilerden karşılaştırmalı olarak örnekler sunularak, bilgiler verilmiş ve yorumlamalarda bulunulmuştur. Bu tez çalışmasında yapılan araştırmalar ve uygulamalar, 1960 sonrası Ekolojik Sanat bağlamında İkinci Doğa kavramının ifade biçimleri, deneyim ve anlam üretimi üzerinden ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
In my thesis titled“Analysis of the Second Concept of Nature in the Context of Post-1960 Ecological Art and Personal Practices”, the second concept of nature is examined in the context of culture, theoretically examined in the field of contemporary art and supported by various original applications. The focus is on the ways in which the second nature concept, formed by human interventions, has been handled and changed from past to present. The reflection of social, political and economic factors on the art environment after 1960, the emergence of events and movements such as the concept of space and Land Art paved the way for the formation of Ecological Art. In this thesis, the Second Nature concept handled in the context of Ecological Art is privatized on its place and importance in art. Culture, first nature, social nature, anthropocentrism and sustainability are also included in this concept. Second Nature concept after 1960, within the framework of various movements from Turkey and the world, presenting artists and comparative examples of the exhibition, and interpretation of information given were made. In this thesis, the researches and applications are reviewed through the expression forms of the concept of Second Nature in the context of Ecological Art after 1960, experience and meaning construction.