Anonim şirketlerde genel kurul kararları aleyhine açılabilecek dava türleri
Types of lawsuits that may be filed against general assembly resolutions in joint stock companies
- Tez No: 671668
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FARUK ÖZEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Anonim şirketlerde karar organı genel kuruldur. Genel kurulda alınan kararların genellikle dışa yansıması ise yönetim ve temsil organı olan yönetim kurulu tarafından gerçekleştirilir. Bu çalışma kapsamında; genel kurul kararlarının hukuki niteliği gereği pay sahipleri veya temsilcileri tarafından nasıl ve hangi konularda kararlar alınabileceği, ne gibi durumlarda bu kararların pay sahiplerinin aleyhine olduğu veya anonim şirketi olumsuz yönde etkileyebildiği ve bu gibi durumlarda genel kurul toplantısına katılan pay sahiplerinin veya temsilcilerinin irade açıklamaları sonucu alınan kararlar aleyhine hangi davaların açılabileceği irdelenmiştir. Genel kurul kararlarının geçersizlik hallerine ilişkin olarak bu kararların hangi durumlarda yokluğunun, butlanının veya iptalinin gündeme geleceği ve bu soruya bağlı olarak kimler tarafından hangi davaların açılabileceği 6792 sayılı mülga Türk Ticaret Kanunu ile 6102 sayılı Yeni Türk Ticaret Kanunu çerçevesinde ele alınmış, genel kurul kararları aleyhine açılabilecek bu davaların türleri bakımdan aralarındaki farklar üzerinden değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In joint-stock companies, the resolution making body is the general assembly. The resolutions taken at the general assembly, are generally reflected outside by the board of directors, which is the body of management and representation. Here are some of the matters that were examined in herein study; as a result of the legal nature of general assembly resolutions, how and on which matters the shareholders or their representatives can arrive at a resolution are subject to certain conditions, however in some cases these resolutions may be against the shareholders or may affect the joint stock company negatively; in such cases, the types of lawsuits that can be brought against the decisions taken as a result of the will of the shareholders or their representatives attending the general assembly meeting. Regarding the invalidity of the General Assembly resolutions, herein matters have been discussed; under which circumstances the absence, nullity or annulment of these resolutions will come to the agenda and in which cases can be filed by whom are discussed within the framework of the Old Turkish Commercial Code and the New Turkish Commercial Code. The differences between the lawsuits that may be filed by the shareholders, especially those with legal benefits, have been evaluated.