Geleneksel ekolojik bilgi ve Aksu/Sofular havzası
Traditional ecological knowledge and Aksu/Sofular region
  1. Tez No: 671669
  2. Yazar: YİĞİT ATEŞGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. ÖZKUL ÇOBANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı halkbilimi bağlamında Isparta Aksu İlçesi'ne bağlı Sofular Köyü'nün geleneksel ekolojik bilgisini incelemektir. Geleneksel ekolojik bilgi, doğadan bağını koparmamış insanların çevre ile etkileşimini incelemektedir. Geleneksel ekolojik bilgi çalışmaları disiplinlerarası bir alan olarak başta halkbilimi olmak üzere biyoloji, antropoloji, mimarlık gibi disiplinlerin bir kesişme noktasında bulunmaktadır. Çalışmada Sofular Köyü'nün kültür ve çevre uyumu incelenerek halkbiliminin başlıca çalışma kadrolarından olan halk botaniği, halk hekimliği, halk veterinerliği ve mutfak kültürü geleneksel ekolojik bilgi bağlamında incelenmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the traditional ecological knowledge of Sofular Village of Isparta Aksu District in the context of folkloristics. Traditional ecological knowledge examines the interaction of people who have not lost their connection with nature with the environment. Traditional ecological knowledge studies, as an interdisciplinary field, are at the intersection point of disciplines such as biology, anthropology and architecture, especially folklore. In this study, it is aimed to examine the cultural and environmental harmony of Sofular Village in the context of traditional ecological knowledge, folk botanism, folk medicine, folk veterinary and culinary culture, which are the main study field of folklore.