Türkiye'de (Ege Bölgesinde) ve Türk Cumhuriyetlerinde (Özbekistan ve Türkmenistan'da) yetişen pamukların fiziksel özelliklerinin tespiti, kıyaslanması ve bu bölgelerin pamuk özellik haritasının çıkarılması
  1. Tez No: 67171
  2. Yazar: İBRAHİM GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 334
Özet
ÖZET Bu çalışmada Ege bölgesinde ve Türkiye Cumhuriyetleri'nde üretilen pamukların fiziksel özelliklerini tesbit ederek kendi aralarında ve birbirleri ile kıyaslanması sağlanmıştır. Bilindiği gibi pamuk lifinin fiziksel özellikleri o pamuğun tekstil endüstrisinde hangi amaçla kullanılabileceği hakkında fikir verir. Çünkü bazı kumaşların dokunmasında sadece uzun, ince, yüksek mukavemetli vb. özellikler istendiği halde, bazı kumaşlarda kısa, orta; uzunlukta, kalınlıkta ve mukavemette vb. özellikleri taşıyan lifler kullanılmaktadır. Bu nedenle üretime alınacak herhangi bir pamuk partisinin fiziksel özelliklerini bilmek iplik üreticisi açısından son derece önemlidir. Ayrıca uzunluk, incelik, renk, mukavemet, yabancı madde miktarı ve esneklik gibi özellikler ödenecek parayı belirlerken ilk dikkat edilen karakterlerdendir. Liflerin tek tek fiziksel özelliklerinin ölçümü doğal olarak mümkün değildir. Ayrıca aynı koza içersindeki pamuklar bile farklı özelliklere sahip olabilmektedirler. Bu yüzden pamuk liflerinin fiziksel özeliklerinin ölçümünde kullanılabilecek birçok yöntem ve cihazlar geliştirilmiştir. Bu geliştirilen yöntemlere lif uzunluklarının saptanmasında Sorter, Uster, lif inceliklerinin saptanmasında; Mikroprojeksiyon ve Mikroner, lifin mukavemetinin ölçülmesinde, Presley ve Stelometer ölçüm yöntem ve cihazları örnek verilebilir. Fakat bu geliştirilen yöntem ve cihazlar içersinde en önemli özelliğe sahip olanları fiziksel sonuçlan en kısa zamanda ve doğru bir şekilde verenleridir. Bu geliştirilen cihazlar içersinde en yaygını ülkemizdeki pamuk ipliği üreticileri tarafından da bilinen HVI ( High Volume Instrument ) ölçüm aleti olan Fibrograph cihazıdır. Bu cihaz çok gelişmiş bir cihaz olup bünyesinde pamuk liflerinin uzunluk, mukavemet, esneklik, düzgünlük, incelik, yabancı madde miktarı ve renk gibi özellikleri ölçebilen modülleri bulundurmaktadır. Özellikle uzunluk ve mukavemeti bir arada bulunduran modülünün ölçüm yönteminde liflerin durumu, çekim sistemindeki lif yerleşimine benzemektedir. Bu nedenle araştırmada Fibrograph cihazından yararlanılmıştır. Hem Türkiye'de ( Ege Bölgesinde ) hem de Türk Cumhuriyetleri'nde hangi bölgelerde yetişen pamuk liflerinin fiziksel özelliklerinin daha iyi olduğunun bilinmesi ve iplik üretici firmaları tarafından daha bilinçli bir satın almayı ortaya çıkaracağı düşünülmektedir. Fakat dikkat IIIedilmesi gerekli önemli konulardan biri pamuk lifinin fiziksel özelliklerini direkt etkileyen tohum çeşidinin genetik potansiyeli (çabuk olgunlaşan, hastalık ve zararlılara karşı dayanıklı vb. ), çevre koşullan, iklim şartlan ve yetiştirme tekniği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu gibi çalışmaların daha uzun bir sürece dayalı olarak yapılması Türkiye'de Pamuk Ziraatı ve dolayısı ile pamuk ipliği değerinin artmasını sağlayacaktır. Ayrıca pamuk lifinin fiziksel özellikleri lifin mamul hale geldikten sonra boyanabilirliği ile de alakalıdır. Sonuç olarak yörelere göre fiziksel özellikleri incelenen pamuk liflerinden Türkiye ( Ege Bölgesi ) ve Türk Cumhuriyetleri pamuk lifi fiziksel haritası çıkacaktır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim of this study was the compare the physical properties of cotton fibre produced in Egean area of Turkey and Turkmenistan and Uzbekistan. This work consists of five main sections. In the first part of the work cotton is studied in terms of agriculture and agricultural properties as a fibre. In the second section cotton trade in the world, in Turkey, in Uzbekistan and Turkmenistan is briefly investigated. Properties of cotton is studied in detail in the third section of this thesis. In the fourth section; material, method and experimental work is outlined. And in the final section results and discussion is made. Results shown that Egean cotton has superiour properties over Uzbek and Turkmen cotton.