Propaganda aracı olarak sosyal medya: TBMM'de grubu bulunan siyasi partilerin Twitter hesaplarına yönelik bir çalışma
Social media as a propaganda tool: A study on the Twitter acoounts of the political parties with a group in the Turkish Grand National Assembly
  1. Tez No: 671720
  2. Yazar: OZAN ŞENCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN TOPSÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Sosyal medyanın ortaya çıkmasıyla birlikte bilgi ve enformasyon alışverişi hiç bu kadar kolay olmamıştır. Bu kolaylık beraberinde kitleyi ya da bireyi herhangi bir konu için ikna etmek isteyen kullanıcılarıda beraberinde getirmiştir. Böylelikle ikna amaçlı bir iletişim türü olan propagandanın sosyal medyada bulunmaması düşünülemez. Heryıl sosyal medya kullanıcılarının ülkemiz ve tüm dünyada sayısal olarak artmasıyla sosyal medyanın propaganda için iyi bir araç haline geldiği düşünülmektedir. Bu nedenle günümüzde siyasal iletişim açısından önemli bir aygıt olarak kullanılan Twitter üzerinden TBMM'de grubu bulunan beş siyasal partinin 1 Mart 2020 – 1 Mayıs 2020 tarihleri arasındaki Twitter paylaşımları propaganda teknikleri kapsamında içerik analizi uygulanarak analiz edilmiştir. Saptanan veriler sayısallaştırılarak tablolaştırılmıştır. AKP- CHP- HDP- MHP ve İYİP 'in resmi Twitter hesaplarından tahmin edilebileceği gibi propaganda yaptıkları tespit edilmiş, İYİP haricinde diğer partilerin propaganda tekniklerinin en kolay ve en işlevli tekniği olan iddia tekniğini sayısal olarak çok daha fazla kullandıkları belirlenmiştir. Örneklememizdeki siyasal partilerin araştırma süremizde gündem olan konulara farklı yaklaşımları kullandıkları propaganda tekniklerine de yansımaktadır.
Özet (Çeviri)
With the advent of social media, knowledge and information exchange has never been easier. This convenience has brought along with it users who want to convince the audience or individual for any issue. Thus, it is unthinkable that propaganda, which is a form of persuasive communication, does not exist on social media. It is thought that social media has become a good tool for propaganda with the increase of social media users in our country and all over the world every year. For this reason, Twitter shares of five political parties with groups in the Turkish Grand National Assembly, between March 1, 2020 and May 1, 2020, have been analyzed by applying content analysis within the scope of propaganda techniques via Twitter, which is used as an important device in terms of political communication today. The detected data were digitized and tabulated. As can be guessed from their official Twitter accounts, AKP-CHP-HDP-MHP and IYIP made propaganda, and apart from IYIP, other parties used the allegation technique, which is the easiest and most functional technique of propaganda techniques, numerically more. It is also reflected in the propaganda techniques that the political parties in our sample use different approaches to the issues that are on the agenda in our research period.