Atrazinin toksik etkisi üzerine sinnamaldehit ve avikularin'in koruyucu rolü
The protective role of cinnamaldehyde and avicularin on the toxic effect of atrazine
  1. Tez No: 671777
  2. Yazar: SONER ÇEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bir herbisit olan atrazin (ATR), tarım ürünlerinin yetiştirilmesinde yabancı otlara karşı kullanılmakta ve canlılarda toksik etkilere neden olmaktadır. Sinnamaldehit (CIN) ve Avikularin (AVI) ise koruyucu etkileri olan antioksidan maddelerdir. Bu tez çalışmasında, ATR 10μM, CIN 40μM ve AVI 40μM dozlarında kan hücreleri olan eritrosit ve lökositlere in vitro olarak uygulanmıştır. Uygulanan maddelerin etkilerinin belirlenebilmesi için süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), glutatyon peroksidaz (GPx), glutatyon-S-transferaz (GST), glutatyon redüktaz (GR) aktiviteleri, lipit peroksidasyonunun son ürünü olan malondialdehit (MDA) seviyesi, glutatyon (GSH) seviyesi ve asetilkolin esteraz (AChE) aktivitesi kontrol grubu ile karşılaştırılmalı olacak şekilde spektrofotometrik yöntem ile belirlenmiştir. Bu parametrelere ek olarak DNA fragmantasyonu, osmotik frajilite ve canlılık tayinleri de yapılmıştır. Oksidatif stres parametreleri değerlendirildiğinde ATR uygulanan grupta antioksidan enzim aktivitelerinin azaldığı ve MDA seviyesinin arttığı belirlenmiştir. Bunun yanı sıra AChE aktivitesinin, GSH seviyesinin ve canlılık yüzdesinin istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde azaldığı; DNA fragmantasyonu ve osmotik fragilite değerlerinin ise arttığı gözlenmiştir. Uygulanan CIN, AVI ve CIN+AVI incelenen parametreler bakımından ATR'ye karşı koruyu etki göstermiştir. Sonuç olarak ATR'nin insan kan hücrelerine toksik etkisinin olduğu, CIN ve AVI'nin ise tam olarak olmasa da koruyucu etkileri olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Atrazine (ATR), an herbicide, is used against weeds in the cultivation of agricultural products and causes toxic effects on living things. Cinnamaldehyde (CIN) and Avicularin (AVI) are antioxidant substances with protective effects. In this thesis study, ATR 10μM, CIN 40μM and AVI 40μM doses were applied to erythrocytes and leukocytes, which are blood cells, in vitro. In order to determine the effects of the applied substances, superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), glutathione peroxidase (GPx), glutathione-S-transferase (GST), glutathione reductase (GR) activities, malondialdehyde (MDA) level which is the end product of lipid peroxidation, glutathione (GSH) level and acetylcholine esterase (AChE) activity were determined by spectrophotometric method in comparison with the control group. In addition to these parameters, DNA fragmentation, osmotic fragility and cell viability tests were also done. When oxidative stress parameters were evaluated, it was determined that antioxidant enzyme activities decreased and MDA level increased in the ATR group. In addition, it was observed that AChE activity, GSH level and percentage of cell viability were decreased and DNA fragmentation and osmotic fragility values were increased statistically. The applied CIN, AVI and CIN+AVI showed a protective effect against ATR in terms of the examined parameters. As a result, it has been determined that ATR has a toxic effect on human blood cells, and CIN and AVI have protective effects, although not completely.