İşitme engelli suç mağduru bireylerin adli vakalarda kullanabilecekleri bir kılavuz oluşturulması
- Tez No: 671778
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN YALÇIN SARIBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Hukuk, Kulak Burun ve Boğaz, Forensic Medicine, Law, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Olay Yeri İnceleme ve Kriminalistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
İşitme, beş duyu organımızdan biridir ve karşılıklı iletişimi sağlayan önemli bir rolü vardır. İşitme engeli çeşitli sebepler sonucu ortaya çıkar ve sözel iletişimi belli seviyelerde kısıtlar. Dolayısıyla sözel iletişimde birtakım eksikler meydana gelmektedir. Sözel iletişimde problem yaşayan işitme engelli bireylerin çoğu ana dil ya da tamamlayıcı dil olarak Türk İşaret Dili kullanmaktadır. İfade alma yöntemleri ile ise, birçok mağduriyet önlenmekte ve birçok suç aydınlatılmaktadır. Ancak ifade alma yöntemlerinde genel olarak sözel dil kullanılmakta olup, ana dil ya da tamamlayıcı dil olarak Türk İşaret Dili kullanan bireylerin adli vakalarda ifade vermeleri, tanıklık etmeleri, mağduriyetini aktarmaları mümkün olmamakta ya da sınırlı seviyede olmaktadır. Bu çalışma kapsamında Türk İşaret Dili'ni tamamlayıcı ve ana dil olarak kullanan işitme engelli bireylerin adli vakalarda ifade vermelerini, tanıklık etmelerini ve mağduriyetlerini aktarmalarını kolaylaştırıcı bir kılavuz oluşturma çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hearing is one of our five sensory organs and has an important role in ensuring mutual communication. Hearing impairment occurs for various reasons and restricts verbal communication to certain levels. Therefore, some deficiencies occur in verbal communication. Most of the hearing impaired individuals who have problems in verbal communication use Turkish Sign Language as their mother tongue or supplementary language. With the methods of taking statements, many victimizations are prevented and many crimes are revealed. However, verbal language is generally used in testimony methods, and individuals who use Turkish Sign Language as their mother tongue or complementary language are not able to testify, bear testimony to, convey their victimization in judicial cases or are at a limited level. Within the scope of this study, a guide was created to facilitate the hearing impaired individuals who use Turkish Sign Language as a complementary and native language to testify, bear testimony to and convey their grievances in judicial cases.