Spektroskopik yöntemlerle bazı karayosunu etanol ekstraktlarının HCT116 kolorektal kanser hücre canlılığı üzerindeki etkisinin ve moleküler düzey değişikliklerinin incelenmesi
Investigation of the effect of some bryophyte ethanol extracts on HCT116 colorectal cancer cell viability and molecular level changes by spectroscopic methods
  1. Tez No: 671781
  2. Yazar: HİLAL ZENGİN KÖKSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLŞAD ÖZERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kanser, vücudun herhangi bölgesinde yer alan hücre grubunun kontrolsüz olarak çevresindeki normal dokulardan daha hızlı çoğalması, farklılaşmasının bozulması, çevre dokulara infiltrasyonu ve bu hücrelerin dolaşıma geçerek vücudun farklı bölgelerine metastazı ile karakterize edilen bir hastalıktır. Kolon kanseri neredeyse her yıl bir milyondan fazla yeni tanıların koyulduğu ve dünyada en sık rastlanan üçüncü kanser türüdür. Her yaş grubunda görülebildiği gibi kalıtımsal kökenli değildir. Bu veriler göz önüne alındığında kanserin tedavisi için yeni ilaç kombinasyonlarının araştırılması önemli bir ihtiyaçtır. Bu çalışmada, anti-kanser aktivitesi bilinmeyen Syntrichia ruraliformis (K1), Hypnum andoi (K2), Plathypnidium riparioides (K3) karayosunu türlerinden elde edilen ekstrelerin HCT116 kolon kanser hücre hatlarına karşı etkileri değerlendirilmiştir. Karayosunu türlerinin etil alkol çözücüsünde elde edilen ekstrelerinden, DMSO ile stok solüsyonlar hazırlanarak çeşitli konsantrasyonlarda sitotoksite test (MTT) deneyleri yapılmıştır. HCT116 serisinde bulunan tüm karayosunu türlerinin IC50 değerlerine göre belirlenen dozlar aynı şekilde mezenkimal kök hücrelere (MKH) uygulanmıştır. Ayrıca, Fourier transform kızılötesi (FTIR) spektroskopisi üç karayosununa maruz kalan kanser hücrelerini analiz etmek için kullanılmıştır. Sonuç olarak, karayosunu türlerinin HCT116 kolorektal kanser hücre hattına karşı yüksek oranda sitotoksik ve antiproliferatif etki gösterdiği, bunun aksine MKH hücrelerinde letal olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca, FTIR spektrumu ile elde edilen sonuçların tüm sitotoksik verilerle paralel seyrettiği moleküler düzeyde de belirlenmiştir. Tüm sonuçların ışığında bu karayosunu türlerinin, biyoaktif bileşenleri belirlendiği takdirde, potansiyel kanser ilacı olma özelliğine sahip olduğu düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
Cancer is a disease characterized by the uncontrolled growth of a group of cells in any part of the body faster than the surrounding normal tissues, impaired differentiation, infiltration into surrounding tissues, and metastasis of these cells to different parts of the body by passing into the circulation. Colon cancer is the third most common type of cancer in the world, with more than a million new diagnoses every year. As can be seen in all age groups, it is not inherited. Considering these data, it is an important need to research new drug combinations for the treatment of cancer. In this study, the effects of extracts obtained from Syntrichia ruraliformis (K1), Hypnum andoi (K2), Plathypnidium riparioides (K3) bryophyte species against HCT116 colon cancer cell lines were evaluated. Cytotoxicity test (MTT) measurements were performed at various concentrations by preparing stock solutions with DMSO from extracts of bryophyte species obtained in ethyl alcohol solvent. The doses determined according to the IC50 values of all moss species in the HCT116 series were applied to the mesenchymal stem cells (MSCs) in the same way. In addition, Fourier transform infrared (FTIR) spectroscopy was used to analyze cancer cells exposed to three mosses. As a result, it was determined that moss species had a highly cytotoxic and antiproliferative effect against HCT116 colorectal cancer cell line, on the contrary, it was not lethal in MSC cells. In addition, it was determined at the molecular level that the results obtained with the FTIR spectrum were parallel to all cytotoxic data. In the light of all the results, these bryophyte species are considered to be potential cancer drugs if their bioactive components are determined.