Gökkale tarım işletmesinde yetiştirilen siyah alaca sığırların süt ve döl verimi özellikleri
Milk and fertilization characteristics of black received cattle breed in Gökkale agricultural enterprise
- Tez No: 671782
 - Danışmanlar: PROF. DR. NACİ TÜZEMEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Tarım ve Tabii Bitki Kaynakları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma, Gökkale Tarım İşletmesinde 2008-2017 yılları arasında doğup yetiştirilen ve 2010-2019 yılları arasında buzağılayan 1781 baş Siyah Alaca sığıra ait süt ve döl verim özelliklerine etkili bazı çevre faktörlerinin incelenmesi için yapılmıştır. Süt verimi özelliklerinden laktasyon süresi (LS), 305 gün süt verimi (305 GSV), ergin çağ verimi (ESV), gerçek süt verimi (GSV) ve kuruda kalma süresi (KKS), ait genel ortalamalar sırasıyla 357,46±1,32 gün, 9312,8±34,8 kg, 10077±35,9 kg, 10446,8±51,3 kg, 55,5±0,489 gün, olarak hesaplanmıştır. Döl verimi özelliklerinden servis periyodu (SP), tohumlama sayısı (TS) ve buzağılama yaşı (BY), ait genel ortalamalar sırasıyla 147,58±1,33 gün, 2,5364±0,0255 adet, 37,399±0,26 ay olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine some environmental factors affecting the milk and fertility characteristics of 1781 Holstein cattle that were born and raised between 2008-2017 at the Gökkale Agricultural Enterprise and calved between 2010-2019. General averages of lactation period (LP), 305 days milk yield (305 DMY), maturity milk yield (MMY), real milk yield (RMY) and dry time (DT), respectively 357.46 ± 1.32. days, 9312.8 ± 34.8 kg, 10077 ± 35.9 kg, 10446.8 ± 51.3 kg, 55.5 ± 0.489 days. Service period (SP), number of insemination (Nİ) and calving age (CA), which are reproductive characteristics, are 147.58 ± 1.33 days, 2.5364 ± 0.0255 piece, respectively. It was calculated as 37.399 ± 0.26 months.