Milli Mücadele Dönemi Türkiye–Gürcistan ilişkileri (1919-1921)
Turkey-Georgia relations in the Period of National Struggle (1919-1921)
- Tez No: 671803
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONER DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Gürcülerin Kafkas topraklarındaki varlıklarına demografik, ekonomik, coğrafi, jeostratejik ve siyasi durumlarına değinildikten sonra Türk-Gürcü ilişkilerine dikkat çekilmiştir. Anadolu Türkleri ile Gürcüler (Kartveller) arasındaki ilişkilerin resmi kaynak ve diplomatik belgelere göre Büyük Selçukluların Anadolu‟ya girişi sürecinde başladığını ve Anadolu Selçuklu Devleti ile devam ettiğini görmekteyiz. Gürcistan‟ın Anadolu Türkleri için neyi ifade ettiğinin temel görüşü bu şekilde belirmiştir. Tezin birinci bölümünde genel hatları ile Türkiye Selçukluları ve Osmanlıların 1917‟ye kadar olan Türk-Gürcü ilişkilerinin genel hatlarına değinilmiştir. Tezin ikinci bölümünde ise öncelikle 18. yy ile Rus Çarlığı‟nın etkisini hissettirdiği Kafkasya‟da hakimiyet alanı daralan Gürcülerin 1917 Brest Litovsk Antlaşması ile statüsünün tartışılmaya başlanması ve 1918‟de 1. Dünya Savaşı sonrası kurulan bağımsızlıkları incelenmiştir. Sonrasında, Mustafa Kemal Paşa‟nın 19 Mayıs 1919‟da Samsun‟a çıkması ile başlayan Türk Kurtuluş Savaşı sürecinde Türkiye Büyük Millet Meclisi ile olan ilişkilerinin Sovyetler Birliği‟nin tüm Kafkasya‟yı 1921‟deki istilâsıyla Türk-Gürcü ve 1921‟deki Türk - S.S.C.B. ilişkilerine doğru evrilişine değinilmiştir. Tezin son bölümünde ise S.S.C.B. dönemi Türkiye Gürcistan ilişkileri üzerine de genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
After mentioning the demographic, economic, geographical, geostrategic and political situation of Georgians' existence in the Caucasus lands, attention has been drawn to Turkish-Georgian relations. According to official resources, it has been observed that the relations between Anatolian Turks and Georgians (Kartvels) started after the entrance of Great Seljuks to Anatolia and continued in the period of the Rum Seljuk Sultanate. The view of what Georgia means for the Anatolian Turks has emerged from this point. In the first part of the thesis, Turkey Seljuks in a broad sense and the baseline of the Ottomans` approach to Turkish-Georgian relations until 1917 have been studied. In the second part of the thesis, the discussion of the status of Georgians with the 1917 Brest-Litowsk Treaty, whose area of domination narrowed in the Caucasus, where the influence of the Russian Tsarism was felt since the 18th century, and the independence of Georgians established after the 1st World War in 1918 have been examined. Additionally, Georgians` relations to Turkish Grand National Assembly after Mustafa Kemal Pasha`s arrival to Samsun in May 19, 1919 to start the Turkish National Independence Movement, and the evolution of these relations into Turkish-Georgian and Turkish-USSR relations after the raid of all Caucasus by USSR in 1921 have been mentioned. In the final part of the thesis, an overall assessment of the relations between Georgia and Turkey in the period of USSR has been conducted.