İçel ili sahil yerleşim bölgesinde içme ve kullanma suyunda kirlilik parametrelerinin incelenmesi ve model bir çalışma
  1. Tez No: 67184
  2. Yazar: MUTLU YALVAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HALİL KUMBUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
VI OZ Çalışma İçel ili sahil yerleşim beldelerinden Mezitli, Davultepe, Tece, Kargıpman, Çeşmeli, Tömük, Arpaçbahşiş, Erdemli ve Limonlu kasabalarında yürütülmüştür. Beldelerde yer alan tatil sitelerinin içme ve kullanma suyu elde etmek için kullandıkları derin su kuyularından ve belediye şebekelerine su sağlayan kuyu ve depolardan alınan su örneklerinde pH, sıcaklık, toplam sertlik, kalsiyum, magnezyum, nitrit, nitrat, deterjan ve fosfat analizleri yapılmıştır. Analizler sonucu su kaynaklarının bazılarında sertliğe neden olan iyonların derişiminin yüksek olduğu belirlenmiştir. Yüksek çıkan sertliğin giderilmesi için su yumuşatma işlemleri incelenmiştir. Kum filtre ve iyon seçici reçineden oluşan, bir model sistem geliştirilmiştir. Küçük kapasiteli su arıtma cihazı laboratuvarda sentetik olarak hazırlanan sulardaki sertliği gidermede denenmiştir. Ayrıca pilot sistemin kullanılabilirliğine örnek oluşturması için Davultepe Koy-Tur Tatil Sitesi'ne ait artezyen kuyusunda da deneme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT The study area includes nine neighboring coastal municipalities (Mezitli, and Limonlu) located to the west of Mersin city. Water samples from the deep wells operated by individual holiday resorts and from the other municipal wells and service reservoirs were analyzed for various properties and constituents, namely, pH, temperature, hardness, calcium, magnesium, nitrit, nitrate, detergent and phosphate. The results indicate that high hardness values corresponds to high ion concentration in those samples. A review of softening prcesses required to lower such high values are summarized. A model system consisting of sand filter and ion selective resin is introduced. This small- scale water purifier was tested in the laboratory using standart water samples. The model was also tested at a prototype scale in the purification of water from, artesian well owned by Davultepe Koy-Tur Holiday Resort.