Pamukta mixtalol uygulamasının verim ve kaliteye etkisi üzerinde araştırmalar
- Tez No: 747
- Danışmanlar: Ş. HAZIM EMİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
-27- Ö'ZST 1986 yılında,M enemen' de yapılan bu araştırmada değişik azot ve mixtalol kombinasyonlarının pamukta verim ve Kaliteye etkileri a- raştırılmiştır. Penerae split plot ^bölünmüş parsel) deneme desenine göre 4 te kerrürü» olarak düzenlenmiş tir. Ana parsellere azot, alt parsellere üe mixtalol dozları yerleştirilmiştir. Azot faktörü 3 seviyeli (0,7,I4kg/ da), mixtalol dozlarıda 4 seviyeli (,0,1,2, 5ppm) olarak uygulanmıştır. Sonuçlar B.Ü.Hesap Bilimleri Enstitüsünde değerlendirilmiştir. Pamukta vegetatif »generatif ve teknolojik özellikler ayrı ayrı incelenmiş ve sonuçlar kısaca aşağıda verilmiştir. I-Vegetatıf Özellikler :Mixtalol ve azotun bitki boyu ve yandal sayısı üzerine önemli bir eîtkisi olmamıştır. 2-Generatif Özellikler :flu iki deneme faktörünün bitki başına düşen koza sayısında farklılık yaratmadığı görülmüştür.Koza kütlü a- ğırlığmdaki artış istatistik olarak önemli bulunmamıştır.Kütlü ve rimine etkileri önemli ölçüde görülmüş tür, Ayrı ayrı % 21 düzeyinde, birlikte etkileri ise % 11-34 arasında değişen düzeyde olmuştur. I. el hasat oranı üzerine etkileri önemli bulunmamıştır. 3-îeknoİD3ik üzellikler:lif uzunluğundaki artış istatistik o- larak önemli bulunmamış tır. Tohumda yağ ve protein oranı üzerindeki etkileri de küçük fakat mtisbet yönde olmuş tur. Tohum indeksi ve çır çır randımanını Önemli Ölçüde etkilememiştir. Tohum iç oranına azotun etkisi olmamı ş ti r.Hİxtal ol ve ınteraksiyonun etkisi artırıcı yönde olmuştur.
Özet (Çeviri)
Summary In those research?, carried out 1986 in Menemen, were investi gated the effects of nitrogen and mixtalol combinations on the qu ality of cotton output. Experiment was arranged according to split plot design in 4 repetitions. Into main plots were put nitrogen do ses and into underplots doses of mixtalol. Doses of nitrogen factor were applied in 3 levels (0.7, 14 kg) and mixtalol doses in 4 levels (0,1,2,5 ppm). The results were assessed at the computer sciences institute of Aegean University. On cotton were minutely examined the vegatative, generative and technological characteristics separatly and the results were gi ven below in short: 1: Vegetative characteristics; xMixtalol and nitrogen didn't have any considerable effects on the height of the plants and the number of the branches. 2; Generative characteristics: It has beeb observed that those two experimental factors didn't create any better differences regarding the number of cotton bolls per plant. The increase of weight of the boils were found statistically to be of no account. Their effects on the output of bolls were observed to be in considerable numbers. Their effects on the cotton bolls individually were %21 and their effects as a whole were on the other hand, between %11 and %31 at different changing levels. Their effects on the manual picking were found not to be at first rate. 3: Technological characteristics; The increase of the fiber length were found to be statistically of no importance. Their- affects on the cotton seed oil and cotton seed protein rate were on the other hand less, but inpositive direction. They didn't effect seed index and cotton-gin output in considerable rate. Nitrogen didn't have any influence on the inner rate of the seed. Mixtalol and its inte ractional effect were seen to be in increasing direction.