Onkoloji departmanında çalışan bireylerde ölüm kaygısı, anksiyete, depresyon ve tükenmişlik düzeyi
Level of death apprehension, anxiety, depression, and burnout in individuals working in oncology department
- Tez No: 671862
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK ANUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kaygı, genellikle kötü bir şey olacakmış düşüncesiyle ortaya çıkan ve sebebi bilinmeyen gerginlik duygusu olarak da açıklanmaktadır. Öfke patlamaları, ölme ve çıldırma korkuları, çarpıntı, nefes alma zorluğu, sindirim problemleri gibi görünümler kaygının ifadesinde yer alan unsurlardır. Kişinin kaygı düzeyi, durumsal uyarıcılara bağlıdır ve kişinin tepkisi duruma bağlı olarak değişkendir. Depresyon çöküntü, ruhsal ve bedensel düşkünlük, bunalım, yaşama dair aktivitelerin azalması şeklinde ifade edilmektedir. Yaşamın herhangi bir döneminde ortaya çıkan duygu-durum bozukluklarındandır. Depresyonda durgunluk, iletişim kurmada zorluk, anksiyete, öfke, karar vermede güçlük, kendini değersiz görme, intihar düşüncesi, uykuya dalamama ya da sık uyanma gibi belirtilere görülebilmektedir. Bu araştırmanın amacı onkoloji biriminde çalışan bireylerin anksiyete, ölüm kaygısı, tükenmişlik ve depresyon düzeylerini arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu amaç kapsamında çalışmanın örneklemini onkoloji biriminde çalışan hemşire, doktor, desk(banko) çalışanı ve hasta temsilcilerini de içeren 80 bireyden oluşmaktadır. Katılımcılar ile ilgili verilerin elde dilmesi için Kişisel Bilgi Formu, Thorson-Powell Ölüm Kaygısı Ölçeği, Maslach Tükenmişlik Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) ve Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizi ise SPSS 25.0 paket programı yardımıyla yapılmıştır. Katılımcıların %60'ı kadın ve %40'ı erkek, %20'si doktor, %26.2 si banko çalışanı ve hasta temsilcisi, %53,8'i ise hemşiredir. Katılımcıların yaş ortalaması 39,31±12,62'dir. Katılımcıların %73,8'i mesleğini ve %72,5'i çalıştığı birimi başından beri severek çalıştığını bildirmiştir. Katılımcıların %53,8'i ölüme karşı duyarsız olduğunu bildirmiştir. Katılımcıların %35'inin ölümü doğal karşıladığı ve %32,5'inin ölüm karşısında korku ve üzülme hissettiği bulunmuştur. Araştırma bulguları katılımcıların ölüm kaygısı düzeyleri arttıkça duyarsızlaşma düzeylerinin buna bağlı olarak azaldığını, duygusal tükenme düzeyi ile depresyon ve anksiyete düzeyleri arasında doğru orantılı ilişki olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Anxiety is also explained as a feeling of tension of unknown origin, which usually arises with the thought that something bad will happen. Outbursts of anger, fear of dying and going crazy, palpitations, difficulty in breathing, and digestive problems are the elements in the expression of anxiety. A person's level of anxiety depends on situational stimuli, and one's response is variable depending on the situation. Depression is expressed as depression, mental and physical devotion, depression, and decreased activities related to life. It is a mood disorder that occurs at any stage of life. Symptoms such as stagnation, difficulty in communicating, anxiety, anger, difficulty in making decisions, feeling worthless, suicidal ideation, inability to fall asleep or waking up frequently can be seen in depression. The aim of this study is to reveal the anxiety and death anxiety levels of individuals working in the oncology unit. For this purpose, the sample of the study consists of 80 individuals working in the oncology unit, including nurses, doctors, desk workers and patient representatives. Personal Information Form, Thorson-Powell Death Anxiety Scale, Maslach Burnout Scale, Beck Anxiety Inventory (BAI) and Beck Depression Inventory (BDI) were used to obtain data about the participants. The analysis of the data was done with the help of SPSS 25.0 package program. 60% of the participants are women and 40% are men, 20% are doctors and 53.8% are nurses. The average age of the participants is 39.31 ± 12.62. 73.8% of the participants have been fond of their profession and 72.5% of the unit they work in. 53.8% of the participants stated that they are insensitive to death. It was found that 35% of the participants regard death as natural and 32.5% feel fear and sadness. In our study, as the death anxiety levels increase/decrease, the depersonalization levels decrease/increase accordingly. Being insensitive to death decreases death anxiety in participants. A direct proportion was found between emotional exhaustion and depression levels. A moderate positive relationship was found between emotional exhaustion and anxiety levels in the participants. In the study, a strong relationship was found between anxiety and depression.