Mülteci sorunlarının sanatsal anlatımı
Artistic expression of refugee problems
- Tez No: 671861
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SALİM AKTUĞ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Tarih boyunca göçün birden fazla nedeni olmuştur. Doğal ya da yapay göçlerin nedenleri insanları daima felakete sürüklemiştir. Özellikle savaşlar insanlık tarihinde her zaman yıkım olarak anılmıştır. Sosyal, politik, ekonomik ve tarihi olarak ele alınan savaşlar her çağa tanıklık eden sanatın odaklandığı alanlardan birisini oluşturur. Tarihsel kaynaklara aktardığı görsel kayıtlarla önemli bir arşiv rolü gören sanatın çok yönlü pragmatik olduğu gerçeği aşikardır. Yakın tarihimizde yaşanan Suriye savaşı ve beraberinde getirdiği mülteci sorunu, küreselleşen dünyanın önemli ve ortak bir sorunu olmuştur. Etkileri çok yönlü olan; sosyal, siyasi, politik, ekonomik, coğrafi gibi birçok alanı etkileyen mülteci sorunu, toplumsal sorunlara duyarsız kalamayan sanatın da ana temalarından birini oluşturmuştur. Sanatçılar uluslararası platformlarda bireysel ve sosyal manifestolarla sorunun ciddiliğini duyulur kılmak için sanatlarını icra etmektedirler. Mülteciler hakkındaki küresel krizin büyüklüğünü yansıtan sanatsal aktiviteler, mültecilere olan tutumu değiştirmede katkıda bulunur ve sorunun rahatsız edici sunumlarıyla beraber yetkililere ulaşmada bir köprü görevi görür. Çalışmanın amacı; mülteci sorununu geçmiş ile bugün arasında değerlendirerek, sanatın mülteci sorunu karşısındaki sorgulayıcı, düşündürücü, çare bulucu, onarıcı ve yapıcı rolünün etkilerini uluslararası alanda gerçekleştirilen sanat eserlerinden referanslar sunarak, ulusal alanda gerçekleştirilen birtakım sanatsal etkileşim ve ürünler üzerinden somut yargılara varmak ve çözümleyici katkılar sunmaktır. Bu bağlamda, Malatya kent genelinde, Malatya Mülteci Kampı'nda ve İzmir Torbalı'da yaşayan mültecilerin yaşamları ele alınarak birtakım incelemelerde bulunulmuş, sanatın toplumsal sorunlar karşısındaki yapılandırmacı rolü üzerinden somut verilere ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Throughout history, migration has multiple causes. Natural or artificial, causes of migration always lead to disaster. Especially, wars have always been known for destruction in history. Wars, which handled socially, politically, economically, and historically, are one of the focus areas where art witnesses every age. It is obvious that art, which plays important role as an archive in history with visual records it transfers to historical sources, is versatile and pragmatic. The recent Syrian war and the accompanying refugee problem have been important and common problems of the globalizing world. The refugee problem has multifaceted effects; affects areas like social, political, economic and geographical; and is one of the main themes of art, which cannot remain insensitive to social problems. Artists perform their arts to pronounce problems through individual and social manifestos on international platforms. Artistic activities reflecting the magnitude of the crisis against refugees contribute to changing attitudes towards refugees and serve as a bridge to reaching authorities with disturbing problem presentations. The study aims to evaluate the refugee problem between the past and present, to make concrete judgments on artistic interactions and products realized in the national field, and to make analytical contributions by presenting references from international artworks to the effects of the questioning, thought-provoking, remedial, restorative, and constructive role of art in refugee problem. Nevertheless, some studies were conducted by addressing refugees living throughout Malatya, Malatya Refugee Camp, and Torbalı, Izmir, and concrete data obtained through the constructivist role of art before social problems.