Şizofreni tanılı hastalarda gaita örneklerinin parazitolojik açıdan incelenmesi
Parasi̇tologi̇cal analysi̇s of stool samples i̇n pati̇ents di̇agnosed wi̇th schi̇zophreni̇a
- Tez No: 671882
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZER AKGÜL, DOÇ. DR. ÖMER FARUK DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Mikrobiyoloji, Tıbbi Biyoloji, Public Health, Microbiology, Medical Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Şizofreni genellikle halüsinasyon ve/veya hezeyanlar ile birlikte giden, çeşitli boyutlarda farklılık gösteren ve relapslarla seyreden kronik bir psikiyatrik hastalıktır. Patogenezi hala net olarak açıklanamayan bu kronik hastalığa genetik ve çevresel faktör birlikteliğinin zemin hazırladığı düşünülmektedir. Bu tez çalışmasında, şizofreni tanılı hastalardaki intestinal parazit varlığının sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırmalı olarak araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla gerçekleştirilen tez çalışmasına, 30 şizofreni tanılı hasta ve bunlarla yaş/cinsiyet özellikleri benzer 30 sağlıklı kontrol olmak üzere toplam 60 olgu dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 60 olgudan gaita örneği toplanmış, örnekler mikroskobik inceleme ile intestinal parazit varlığı açısından değerlendirilmiş ve elde edilen sonuçlar sosyodemografik özellikler açısından karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Schizophrenia is a chronic psychiatric disease that usually presents with hallucinations and / or delusions, differs in various dimensions and progresses with relapses. It is thought that the combination of genetic and environmental factors paves the way for this chronic disease, whose pathogenesis is still not clearly explained. In this thesis study, it was aimed to investigate the presence of intestinal parasites in patients diagnosed with schizophrenia in comparison with a healthy control group. A total of 60 cases, including 30 patients diagnosed with schizophrenia and 30 healthy controls with similar age / gender characteristics, were included in the thesis study conducted for this purpose. Stool samples were collected from 60 cases who met the inclusion criteria and accepted to participate in the study, samples were evaluated for the presence of intestinal parasites by microscopic examination and the results obtained were compared in terms of sociodemographic characteristics. The age and gender characteristics of the patients in the control and schizophrenia groups were found to be similar (p> 0.05), but the patients in the schizophrenia group (11/30; 36.7%) had a higher rate of intestinal parasites than the control group (4/30; 13.3%).