Yenilenebilir enerji kaynaklarının gelişmekte olan ülkelerin kalkınma süreçlerindeki rolü
The role of renewable energy resources in development processes of developing countries
  1. Tez No: 671917
  2. Yazar: SEYİT ORDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Enerji, geçmişten günümüze kadar toplumların gelişmesinde ve sosyoekonomik göstergeleri üzerinde etkin rol oynamaktadır. Geleneksel enerji kaynaklarının yakın gelecekte tükenecek olması ve çevreye verdiği zarar, toplumların sürdürülebilir enerji kaynaklarına yönelmesinde itici güç olmuştur. Üretimde temel girdi olarak kullanılan enerjinin tüm ülkeler açısından vazgeçilmez bir unsur olmasındaki başat sebep ülkelerin iktisadi açıdan kalkındırılması ve insanların yaşam kalitesinin yükseltilmesinde etkin rol oynamasıdır. Bu yüzden ülkeler için hem enerji arz güvenliğini sağlamak hem de istikrarlı bir büyüme ve kalkınmayı sağlamak amacıyla enerji çeşitliliğinin arttırılması ve enerjiye ulaşım yollarının genişletilmesi önem arz etmektedir. Fosil kaynaklı enerji çeşitlerine bağımlılık Türkiye ve diğer gelişmekte olan ülkelerin, kırılgan yapıda olan ekonomileri üzerinde olumsuz etki yaratmaktadır. Gelişmekte olan tüm ülkeler enerji ithalatını ve cari açığındaki artışları azaltmak ile birlikte çevreyi korumak için yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek zorundadırlar.
Özet (Çeviri)
Energy plays an active role in the development of their societies and their socioeconomic indicators from past to present. The fact that traditional energy sources will be depleted in the near future and the damage they cause to the environment will cause societies to rely on sustainable energy sources, has been the driving force behind it. The main reason why energy, which is used as a basic input in production, is an indispensable element for all countries, is that it plays an active role in the economic development of countries and raising the quality of life of people. Therefore, it is important for countries to increase energy diversity and expand access to energy in order to ensure both energy supply security and stable growth and development. Dependence on fossil-based energy types has a negative impact on the fragile economies of Turkey and other developing countries. All developing countries have to turn to renewable energy sources in order to reduce energy imports and the increases in the current account deficit, as well as to protect the environment.