Türkiye'de gümrük mevzuatı açısından 'yetkilendirilmiş gümrük müşavirliği' uygulaması
Authorized customs brokerage application in terms of customsregulations in Turkey
  1. Tez No: 671932
  2. Yazar: MEHMET ÖZKOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALE AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmada, Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirliği uygulaması incelenmiş ve/veya irdelenmiştir. Burada çalışmanın amacı; bazı gümrük tespit işlemlerini yapmak üzere yetkilendirilen veya görevlendirilen yetkilendirilmiş gümrük müşavirliği sistemi ile gümrük müşavirliği çerçevesinde yaratacağı katkıların ortaya konulması olarak belirlenmiştir. Öncelikle; dolaylı temsil yolu ile iş takibi yapan gümrük müşavirliği ile çalışmamızın konusunu oluşturan yetkilendirilmiş gümrük müşavirliği sistemi meri mevzuata göre tanıtılmış, daha sonra yetkilendirilmiş gümrük müşavirliği mesleğinin görev, yükümlülük, sorumluluk alanları ve işleyişi ortaya konularak, verilen bilgiler ve mevzuat düzenlemeleri ışığında sistemin veya uygulamanın yaratacağı sonuçlar üzerinde değerlendirme ve önerilerde bulunulmuştur. Mesleğin güvenli bir müessese haline getirilmesi ve uygulamanın doğru, bağımsız ve tarafsız müşavirler tarafından kullanılması durumunda; vergi kayıplarının ve bürokratik işlemlerin azaltılması, gümrük işlemlerinin daha hızlı ve kısa bir sürede sonlandırılması, vatandaşa daha kaliteli ve etkili bir gümrük kamu hizmeti sunulması, gümrük kaçakçılığının önlemesi ve işlemlerin çoğunun da kayıt altına alınması gibi faydalar beklenmektedir. Son dönemlerde mevzuatta yapılan bazı köklü değişiklikler ve bu konuda literatürde yer alması gereken yeni bir akademik çalışma ihtiyacı karşısında; bu yeni yapının veya mesleğin incelenmesi ve değerlendirilmesi gerekliliği bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, Authorized Customs Brokerage application is examined and/or studied. The purpose of the study here; It has been determined as revealing the contributions it will create within the framework of customs consultancy with the Authorized Customs Consultancy system authorized or assigned to perform some customs determination procedures. Firstly; authorized customs consultancy system, which is the subject of our work with the customs consultancy, which follows business through indirect representation, was introduced according to the current legislation, afterwards, the duties, obligations, areas of responsibility and operation of the authorized customs consultancy profession are revealed, and in the light of the information provided and legislative regulations, evaluations and suggestions were made on the results of the system or aplication. In case the profession is transformed into a safe institution and the practice is used by correct, independent and impartial consultants; benefits are expected such as reducing tax losses and bureaucratic procedures, concluding customs procedures faster and in a shorter time, providing a better quality and effective customs public service to citizens, preventing customs smuggling and recording most of the transactions. In the face of some radical changes made in the legislation recently and the need for a new academic study that should be included in the literature on this subject; there is a need to examine and evaluate this new structure or profession.